|
Kéményseprők a háztetőn. Egyre nagyobb a bizonytalanság Vémi Zoltán / Népszabadság |
A korábbi tarifát a rezsiharc részeként az állam két éve megfelezte, év elején pedig azt ígérték be, hogy ingyenes lesz. Olyannyira, hogy korábbi kérdésünket, miszerint vizsgálták-e az ez év januári önkormányzati kéményseprési díjemeléseket, Németh Szilárd fideszes rezsibiztos többek között arra hivatkozva ütötte el, hogy mindegy, hiszen január elsejétől ingyenes lesz. Ez azonban ma már a legkevésbé sem valószínű. A Belügyminisztérium a javaslatával kapcsolatos kérdéseinkre egyelőre nem reagált.
Az eltelt időt a kéményseprők érdekképviseletei erőteljes tiltakozásra használták fel. Legutóbbi közleményük megismétli: ha megkapnák a katasztrófavédelemnek szánt forrást, ők sem kérnének pénzt a lakosságtól a felülvizsgálatért. Ráadásul megtakaríthatók lennének az új eszközök beszerzésével és a munkaerő felvételével járó közkiadások. A feladatot tehát továbbra is a jelenlegi, zömmel önkormányzati vagy magyar magántulajdonú kéményseprőcégek végeznék saját szakember- és eszközállományukkal. Hozzáfűzik: noha a 2013-as rezsicsökkentés mintegy ötven százalékkal metszette vissza díjaikat, a talpon maradt 47 vállalkozás kiegyensúlyozta gazdasági helyzetét.
Fónagy János, a nemzeti fejlesztési tárca parlamenti államtitkára a nyáron lapunknak arról számolt be, hogy valóban létezik egy másik javaslat, amely az ország egyes területein állami tulajdonú cégekkel végeztetné a lakossági kémények ellenőrzését. Ennek azonban azóta sincs írásos nyoma.
A szakma egysége mára megbomlani látszik. A Magyarországi Kéményseprők Országos Ipartestülete és a Magyarországi Kéményseprőmesterek Szövetsége ugyanis közleményében elhatárolódik a Kéményseprők Országos Szakszervezetének az államosítással szemben megértőbb álláspontjától és ama kezdeményezésétől, hogy a kéményseprők mától helyezzék letétbe a felmondásukat. Meglátásuk szerint ez nem egyeztethető össze az élet- és vagyonbiztonság védelmével.
A közlemény ugyanakkor leginkább mégis sürgetné a döntéshozókat, hogy ha már kezdeményezték a jelenlegi helyzet teljes árszervezését, akkor végre döntsenek is valahogy, hisz ez a bizonytalanság is komoly kockázatokat hordoz magában. Ha sok mindenben nem is, ebben mindhárom képviselet teljes egységet mutat.
Kéményseprőktől azt hallani, hogy a jelen helyzetben a jövő év elején még biztosan változatlan rend szerint hajtják végre az ellenőrzéseket. Ez a fűtési szezonban fokozódó szén-monoxid-mérgezésveszély miatt szintén nem elhanyagolható szempont.
De az is lehet, hogy a kéményseprőszakmának mostantól hosszú távon is úgy kell egyensúlyoznia a létéért, mintha egy rozoga pallón igyekezne megközelíteni a kéményeket. Ebben legalább van gyakorlatuk.