Megszűnnek a válságadók, lesz tisztaszoftver-program

Fellélegezhet a távközlési szektor: a költségvetési törvényjavaslat szerint 44 milliárd forint bevételre számít a büdzsé a fogyasztáshoz kapcsolódó adók kategóriájába sorolt telefonadóból (ezt a javaslat távközlési adóként említi), ugyanakkor a törvény kifejtésében szerepel az is, hogy a szektoriális válságadókat 2013-ban már nem kell fizetni.

Ez korábban 62 milliárdos sarc volt, a távközlést terhelő adótömeg tehát csökkent, igaz, szűkült az adózói kör (jövőre már csak a telefon- és az SMS-szolgáltatásért kell fizetni), a legnagyobb cégekre tehát várhatóan azonos, vagy kicsit nagyobb adóteher jut, mint idén, míg sok olyan távközlési vállalat lesz (internet és tévészolgáltatók), amelynek jelentősen csökken a fizetési kötelezettsége. Igaz, a szektor egészen májusig azzal tervezett, hogy a válságadókat úgy vezetik ki, hogy helyette nem jelenik meg új teher.

A költségvetés 2013-ban valamivel több, mint 18 milliárd forintot költ távközlési szolgáltatásokra, valamint jelentős összeggel támogatja a Nemzeti Távközlési Gerinchálózatot.

A törvényből kiderül, hogy folytatódik az oktatásban eddig is bevált tisztaszoftver-program, melynek keretében a tanárok és diákok állami források által jutottak ingyenes Microsoft-termékekhez. E program jövője idén eddig kétséges volt, ez idáig nem volt hivatalos bejelentés arról, hogy a program folytatódik-e, s ha igen, milyen kiadást jelent. A büdzsé azonban nem bőkezű: a nemzeti gerinchálózatra, a közhálóprogramra, a tisztaszoftver-programra és a készenléti szervek rádiótávközlő rendszerére összesen 18,1 milliárdot irányoz elő, ami jelentősen kevesebb az ezen a területen korábban felmerült költségeknél.

A kutatás-fejlesztésért és innovációért felelős alap, a KITA költségvetési támogatást nem kap a jövőben, ugyanakkor az innovációs járulék emelésével és továbbításával kompenzálja a szervezet kieső bevételeit.

Az állami vállalatokkal sem lesz bőkezű a költségvetés, a törvényjavaslat szerint ugyanis az állami forrásjuttatásra szoruló, többségi állami tulajdonban lévő gazdasági társaságok tevékenységének és szervezeti kereteinek racionalizálása, valamint közfeladataik ellátási kötelezettségeinek módosítása révén a tulajdonosi támogatások és tőkeemelések mértéke jelentősen csökken. A Vagyonkezelő a jövőben nem lesz jogosult hitelfelvételre, kötvénykibocsátásra, de az állami vállalatokhoz kapcsolódó kezességvállalásra sem.

Osztalékbevétellel is számol a büdzsé, a Moltól 7,5, az MVM-től 10, a Richtertől 3, míg a Hungarocontrol Zrt.-től 1 milliárd forint értékben. A távközléshez kapcsolódó frekvenciák értékesítéséből mindössze 1,1 milliárd forint bevételre számítanak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.