Azóta az E-OS tulajdonosa a Nyerges vezette, Simicska tulajdonaként számon tartott Közgép. Ez évig az E-OS egyik korábbi leányvállalatánál igazgatósági posztot töltött be Orbán Viktor miniszterelnök veje, Tiborcz István. Baji Csaba, miután a kinevezésekor elnökké választott Faragó Csaba szingapúri nagykövet lett, 2011-ben az elnöki feladatokat is átvette. Az MVM több más 2010-ben, illetve azóta kinevezett igazgatósági vagy felügyelőbizottsági tagja is Simicska és Nyerges üzleti köréből került ki.
Ez akkor kiegyensúlyozott viszonyt vetített előre a Fidesz-kormánnyal.A gyakorlatban ez azt jelentette, hogy amit a kormány, különösképpen Orbán Viktor kigondolt, azt az MVM-nek aggálymentesen meg kellett valósítania. Ez később bizonyos feszültségekhez vezetett. A kormányzati akarat leginkább abban jelentkezett ugyanis, hogy az addig csak villamos energiával foglalkozó MVM-nek át kellett nyergelnie a gáziparra is.
Ott minden olyan területre belépett, ami állami döntéstől függött, vagy a gázipari szereplő helyzete meggyengült. Ez főként az addigi hallgatólagos szerepleosztás szerint gáziparral foglalkozó Mol elleni lépésnek tűnt, de az MVM megvásárolta az E.ON gáznagykereskedőjét és tárolórendszerét is. Az MVM-en belül a kormányzati elképzelésekkel szemben mégis máig érzékelhető egyfajta közegellenállás.
Mivel az MVM költségvetése az E.ON-cégek felvásárlásával úgymond kifeszítetté vált, azóta egyértelmű elv látszik érvényesülni: amit az állam kér, annak árát fizesse is meg. Így az elmúlt két év során az MVM cég- és gázvásárlásra már több mint kétszázmilliárd forint állami pluszforrást kapott. A csoport az elmúlt négy év során hullámzó eredményeket ért el. 2012-ben a 74 milliárdos csoportszintű eredménnyel viszont sikerült az előző vezetés alatti 61 milliárdos csúcsot is megdönteni.
|
A rezsicsökkentés felfalja a cég eredményét M. Schmidt János / Népszabadság |
Ám 2013-ra már csak 32 milliárd forint haszon maradt a kasszában, valószínűleg nem függetlenül a rezsicsökkentéstől. Míg az első tavalyi lakossági árcsökkentés az MVM-et alig érintette, addig a második már jelentősen, a most szeptemberi pedig már szinte kizárólag az MVM terheit növeli. Pletykák szerint talán az Orbán Viktor és Simicska Lajos közötti feszültség okán is. Lapunk információi szerint az MVM-nél idén még a tavalyinál is kevesebb, de azért még pozitív, néhány tízmilliárd forintos eredményre számítanak.
MVM-közeli források lapunknak megerősítették: októbertől valóban jelentősen emelkedik az orosz gáz ára. Ez első körben az MVM-nek jelent pluszköltséget, amelyet viszont még véletlenül sem igyekeznek a lakossági fogyasztókra hárítani. Elfogadják ugyanis a törvényeket, miszerint a gázárak meghatározása a politika feladata. A helyzet áthidalására irányuló erőfeszítéseket úgy jellemezték, hogy az MVM „küzd”.