Marad a feszültség a Mol és a horvát kormány között

Megmaradtak a horvát INA energiacég vezetési stílusával kapcsolatos nézetkülönbségek a céget irányító Mol és a horvát kormány mai első érdemi tárgyalási fordulóján.

A mai tárgyalás igazolta, hogy még jelentős nézetkülönbségek vannak a felek között - közölte Molnár József, a Mol vezérigazgatója azután, hogy lezajlott az első érdemi, a Mol által irányított INA-ról szóló tárgyalási forduló a Mol és a horvát kormány között. A Mol meggyőződése, hogy az INA vállalatirányítási modellje összhangban áll a nemzetközi gyakorlattal, valamint a horvátországi és az európai szabályozással - szögezte le Molnár József. Mindemellett továbbra is bíznak abban, hogy a horvát kormánnyal együttműködve a további tárgyalások során megtalálják az INA jövője számára legelőnyösebb megoldást.

Molnár Józsefen kívül a Mol-delegáció tagja még Áldott Zoltán, az INA elnöke és Világi Oszkár, a Mol-tulajdonú szlovák Slovnaft első embere.

A két fél - több éves feszült üzengetések után - szeptemberben állapodott meg arról, hogy vitás kérdéseiket tárgyalóasztalnál rendezik. Akkor elvileg rögzítették a napirendet, az időpontokat és a "párbajszabályokat".

A horvát kormány akkori közleménye szerint az első napirendi pontként az INA irányításának kérdését rögzítették, amit a Mol sem cáfolt. Számos más témát is felvettek a listára, de a szabályok szerint csak akkor lépnek a következőre, ha az elsőt megnyugtatóan lezárták és testületeik jóváhagyták.

A legkomolyabb nézeteltérés ugyanakkor kétségtelenül az irányítás kérdése kapcsán alakult ki a két fél között. A horvát állam - legalábbis a fokozatosan nyilvánosságot látó ottani felvetések szerint - úgy véli, hogy az energiatársaságot 49 százalékos tulajdonrésszel irányító Mol nem enged a 45 százalékon álló horvát kormánynak érdemi beleszólást az INA életébe. A horvát kabinet a jelek szerint ugyanakkor a több beleszólásért cserébe nem szeretne anyagi kötelezettségvállalást tenni. A korábbi nyilatkozatok szerint a Mol azért ragaszkodik ehhez viszonylag kötött irányítási eljáráshoz, mert eme jog 2009-es átvétele óta egymagában vállal anyagi felelősséget és kockázatot az INA sikeres működtetéséért.

A vita odáig fajult, hogy a magyar kormány felkérte a Molt, fontolja meg az INA-csomag értékesítését, az irányítási jog megszerzése kapcsán pedig Hernádi Zsolt Mol-elnök-vezérigazgatót ma már Horvátországban korrupcióval vádolják.

Az elnök-vezérigazgató az ennek nyomán kiadott Interpol-körözés miatt nem hagyja el Magyarország területét, így értelemszerűen nem tagja a zágrábi tárgyalóküldöttségnek sem. A napirendet megállapító tárgyalásokon még részt vevő Csányi Sándor Mol-alelnök és OTP-vezér - akit akkor a horvát rendőrség is meghallgatott - elfoglaltságaira hivatkozva visszamondta a küldöttségi tagságot.

Az október végére tervezett első érdemi találkozó nem jött létre. Hogy miért, arról csak a horvát kormány verziója ismert. Állítólag a Mol nem az irányításról kezdte volna a megbeszélést, hanem az INA fejlesztéséről. Ebbe a horvát kabinet - hivatkozva a szeptemberi megállapodásra - nem ment bele. Úgyszintén nehezményezték a magyar delegáció összetételének változását is. Ezért mára halasztották az első érdemi tárgyalási fordulót.

A Mol-közlemény alapján ugyanakkor ma mégiscsak a legkeményebb dió, az irányítás kérdése volt napirenden. Egyelőre nem is sikerült feltörni.

A horvát kormány a korábbi szokásoktól eltérően egyelőre nem kommentálta a tárgyalási fordulót.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.