Mégiscsak Szingapúrba kerül az MVM-elnök

Schmitt Pál köztársasági elnök - mások mellett - nagyköveti megbízólevelet adott át Faragó Csabának, az MVM nemrég távozott elnökének. Az üzletember - korábbi információinknak megfelelően - Szingapúrba kerül.

Szingapúri nagykövet lesz Faragó Csaba - derül ki a megbízólevelek átadásáról szóló kormányzati tudósításból.

Faragó Csabát a második Orbán-kormány megválasztását követően neveztek ki az állami Magyar Villamos Művek (MVM) elnökének. Ám ez év áprilisában lemondott posztjáról. Az állami áramholdingot azóta a vele egy időben vezérigazgatónak választott Baji Csaba irányítja elnök-vezérigazgatóként.

Faragó Csaba neve az első Orbán-kormány során vált ismertté, amikor irányíthatta az állami privatizációs holdingot és az akkor még állami Dunaferr vasművet is. A 2002-es kormányváltás után távozott állami tisztségeiből és a bankszférában helyezkedett el. Igaz, 2007-ben felmerült a neve a Gyurcsány-kormány dublini kereskedelmi képviseletének lehetséges vezetőjeként.

A mai bejelentéssel igazolást nyertek lapunk áprilisi értesülései, aminek kapcsán azonban akkor az érintettek körében inkább dezinformációs kísérletekkel találkoztunk. Faragó Csaba nem nyilatkozott, az MVM részéről a közgyűlést megelőzően azt írták, hogy ilyen pont nem szerepel a tervezett napirenden (ez állítólag közvetlenül ezután került fel), a tulajdonos fejlesztési tárca nem reagált, a Külügyminisztérium pedig a diplomáciai szokásokra hivatkozva nem adott tájékoztatást. Név nélküli MVM-közeli forrásaink cáfolták a távozási hírt, később pedig Németországot hozták szóba lehetséges színhelyként.

Faragó Csaba parlamenti meghallgatásán
Faragó Csaba parlamenti meghallgatásán

Az MVM a lemondásról szóló közleményben annyit írt, hogy Faragó Csaba más fontos megbízást kap.

A furcsa lemondás és a távoli külszolgálat tényleges okairól szintén keringenek információk, melyeket ilyen közegben nem sikerült hivatalosan megerősíttetnünk.

Eszerint Faragó Csaba és Baji Csaba között az MVM jövőjét illető feloldhatatlan szakmai ellentétek feszültek volna. Ennek nyilvános jele nem volt: februári közös sajtótájékoztatójukon cáfoltak mindennemű ilyen feltételezést.

Egybehangzó, de jellegük folytán nehezen igazolható feltételezések szerint a Fidesz gazdasági hátországának irányítóiként számon tartott két személy, Simicska Lajos volt APEH-vezér illetve Nyerges Zsolt szolnoki ügyvéd közül Faragó az előbbihez, Baji pedig inkább utóbbihoz állhat közel. (Ilyen kérdésekben egyikük sem nyilatkozik.)

A lemondást forrásaink a kormánypárt gazdasági hátországán belüli ellentétek és egyezkedések nyilvános vetületeként értékelik. Faragó távoztával a belső vita elcsitulni látszik.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.