MÁV Biztosító: lezárták a nyomozást

Vádemelési javaslattal zárta le a vám- és pénzügyőrség a MÁV Általános Biztosító Egyesület elnöke és társai ellen sikkasztás és pénzmosás miatt indított, majd csalás és hűtlen kezelés gyanújával is kiegészült nyomozást. A vámnyomozók szerint az egyesület számlájáról mintegy egymilliárd forintot „mentettek át" Kiss Bálint elnök és hozzá köthető személyek és cégek számlájára.

Egy gazdasági sikertörténet napok alatt csúfos véget ért 2008 tavaszán, két héttel MÁV Általános Biztosító Egyesület működésének felfüggesztése után. A Pénzügyi Szerveztek Állami Felügyelete (PSZÁF) a társaság pénzügyi problémáira hivatkozva megtiltotta a további szerződéskötéseket, és kilátásba helyezte, hogy amennyiben az egyesület záros határidőn belül nem rendezi pénzügyi helyzetét, el kell adnia kötelező gépjármű felelősség biztosítás állományát.

Kiss Bálint, az MÁV Biztosító intéző bizottságának elnöke, április 10-én bekövetkezett őrizetbe vételéig folyamatosan tiltakozott a felügyelet döntése ellen, bizonygatva, hogy az egyesületnél minden rendben van, ami történt, az ügyfeleiknek a MÁV Biztosítónál drágább, de semmivel sem jobb szolgáltatást nyújtó „régi", multinacionális biztosítók összeesküvésének következménye. A kétségtelenül a legolcsóbb biztosítási díjjal operáló MÁV Biztosítónak a legtöbb ügyfelet szállító online alkuszok azonban a felügyeleti döntés hírére azonnal törölték kínálatukból a MÁV ÁBE-t.

A 2000 októberében alakított egyesület ténylegesen 2003-2004-ben lépett ki a biztosítási piacra. Sikerét agresszív üzletpolitikájának és an-nak köszönhette, hogy ennél a biztosítónál lehetett a legolcsóbb kötelező felelősségbiztosítást kötni. Sokan már akkor megkongatták a vészharangot, hogy tudniillik, az alacsony biztosítási díjak nem nyújtanak majd kellő fedezetet a biztosítottak által okozott károk rendezésére, Kiss Bálint erre úgy reagált: „Savanyú a szőlő, a régi biztosítók nem bírják a versenyt".

Olcsósága miatt olyan gyorsan nőtt a biztosító ügyfélköre, hogy az egyesületi adminisztráció (a szükséges fejlesztések hiányában) már képtelen volt feldolgozni a beözönlő adatokat. A lassú, nehézkes ügy-intézés miatt a márkaszervizek egy idő után már csak úgy vállalták azoknak a gépkocsiknak a javítását, amelyekben „MÁV-biztosítós autók" okoztak kárt, ha a tulajdonos kifizette a szervizköltségeket, s magára vállalta, hogy elszámol a károkozó biztosítójával, a MÁV ÁBE-vel.

A PSZÁF 2008 áprilisában elsősorban azt érzékelte, hogy hiányzik úgy egymilliárd forint a MÁV Biztosító kasszájából. A felügyelet jelzése alapján azonban a vámőrség nyomozni kezdett, és csakhamar kiderítették, hogy különböző „semmivel nem magyarázható tranzakciókkal" közel egymilliárd forintot „menekítettek ki" a MÁV Biz-tosító számlájáról. A pénz Kiss Bálint elnök, illetve néhány hozzá köthető cég és magánszemély bankszámláján landolt. A nyomozás közben felmerült a gyanú, hogy egyes kárrendezéseknél „vastagabban fogott" a biztosító tolla, feltéve, hogy az autó tulajdo-nosa a biztosító által kifizetett díj egy részét visszajuttatta Kissnek.

A vámőrség a napokban fejezte be a nyomozást, s az ügy aktáit vádemelési javaslattal átadták a Fővárosi Főügyészségnek. A vámnyomozók szerint Kiss Bálint 666 millió forintra elkövetett sikkasztással, és ezzel az összeggel összefüggésben pénzmosással megalapozottan gyanúsítható. A terhére írandó még 24 millió forint értékű (biztosítási) csalás és 481 millió forintra elkövetett hűtlen kezelés is.

A büntetőeljárás az egyesületnek okozott kár egy részét megtérítette, azonban a MÁV Biztosítót már a VPOP-tól visszakapott százmilliók sem menthették meg. Sőt, sok MÁV Biztosító ügyfél még mai napig is nyögi egykori olcsó biztosításának terheit. A biztosító bukása után ugyanis az ügyfeleknek maguknak kellett megtéríteniük az általuk másoknak okozott károkat.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.