Maradt az alapkamat, kilőtt a forint
Az elmúlt időszak gazdasági fejleményei után egyre több elemző gondolta úgy, hogy a Magyar Nemzeti Bank monatáris tanácsa nem változtat a jelenlegi alapkamaton. Előrejelzéseik megalapozottak voltak, mivel a grémium valóban nem módosított a 9,5 százalékos alapkamaton – derült ki Simor András MNB-elnök döntést követő sajtótájékoztatóján. A tanácsban teljes volt az egyetértés, mindenki a tartás mellett szavazott.
Simor a döntés indoklásaként kifejtette, hogy a monetáris tanács az inflációs előrejelzést is most ismerte meg. Ez, valamint az magyarázza a döntést, hogy a gazdaság növekedési kilátásait most pesszimistábban látják, mint korábban. Egyszerűen a növekedési kilátások a korábban várnál nagyobb mértékben romlottak, s ez különösen azon országokra igaz, ahová jelentős exporttételeket szállít Magyarország.
Az indoklás szerint ráadásul az exporttermékeink felvevőpiacain idén nagy valószínűséggel visszaesés lesz, így fellendülés csak 2010-re várható. Emellett a bankok hitelezési kedve is csökkent, ami ugyancsak a növekedés ellen hat, hiszen mindezek miatt a gazdasági szereplők viselkedése is visszafogotabb lett.
A jegybank elnöke hozzátette, hogy a bejelentett kormányzati csomag javíthatja a magyar gazdaság potenciális növekedését, ám ennek hatása hosszabb távon várható, érezhetően csak 2011-től lesznek érzékelhetőek a jelek. A döntés utáni közlemény hangsúlyozza, hogy a tervezett kormányzati intézkedések hatására az infláció átmenetileg meghaladja a középtávú inflációs célt, de 2010 második felére már 3 százaléknál számottevően kisebb árnövekedési ütem várható.
Hogy a devizapiac mennyire árazta be a döntést, nehéz lenne megmondani, az azonban kétségtelen, hogy a bejelentés utáni 20 percben - miután a nap eddig eltelt részében jelentős forinterősödés volt a piacon - 294 forint környékéről 292 forintra esett az euró jegyzése. A forint erősödéséhez nagyban hozzájárult az is, hogy az MNB kiállt a forint védelme mellett: a jegybank közleménye szerint készen áll minden szükséges lépés megtételére, hogy megakadályozza a forint árfolyamának piaci zavarokat előidéző mozgásait. Az MNB-vel egy időben ráadásul a cseh és a lengyel jegybank is hasonló közleményt tett közzé, ezt követően pedig a régiós devizák jelentősen erősödtek.
Megengedhetetlen a jegybank rágalmazása
A sajtótájékoztatónak a bejelentés és az indoklás után akadt egy rendkívüli része is. Simor András az utóbbi időben a gazdasági növekedés és lépések kapcsán tett nyilatkozatokra tért ki. Azt természetesnek nevezte, hogy egy-egy témában vannak véleménykülönbségek és vannak nézetkülönbségek. Az utóbbi időben azonban a "közbeszéd eldurvult" és az MNB-re is kiterjedt. Ezek között olyan is szerepel, amelyet nem lehet a véleményütköztetésnek, vitának nevezni. Simor András Szanyi Tibor szocialista képviselő múlt heti nyilatkozatát nevezte meg, amelyben idézete szerint a képviselő azt mondta a bankárok egy részét bilincsbe kellene verni, s különösen a jegybank környékén kellene szétnézni. Simor András erre úgy reagált, hogy "meg kell nézni, mi van a jegybank környékén, a Parlament...... tovább nem folytatom"
Hozzátette: a kritikáknak és a véleményütköztetéseknek az európai, normális mederbe vissza kell térniük. Majd megjegyezte, ha az intézményt és kollégáit éri méltatlan támadás, kötelessége felelnie a szavát. Azt is elmondta, hogy az MNB mindig tartotta magát ahhoz, hogy ne a felelősséggel foglalkozzon, hanem a lehető legjobb megoldást keresse egy adott helyzethez. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a jegybank ne lenne figyelemmel a felelősség kérdésére.