Marad az atomerőmű-vezér
Félelem és reszketés lengi körül manapság az állami MVM-csoport vezetői folyosóit: egyre csak azt találgatják, melyik vezetőnek köthetnek útilaput a talpára azután, hogy a Simicska Lajoshoz közel álló Baji Csabát a francia GDF Sueztől leigazolt Csiba Péter váltja. Különböző listákról szóló rémhírek keringenek, amelyeken állítólag leányvállalati vezetők szerepelhetnek. Igaz, akikre rákérdeztünk, éppenséggel pont kivételek lehetnek. A különböző változatok közös pontja, hogy a váltásokat októberre várják. Az igazgatóságot már elnökként irányító Csiba Péter ugyanis – ismereteink szerint a GDF Suez kérésére – csak augusztus közepén foglalja el a vezérigazgatói széket. Addig Bally Attila eddigi kereskedelmi igazgató látja el a feladatot megbízottként. Ebbéli minőségében nem tétlenkedett: a kevéssé fényesen muzsikáló, távközlési profilú MVM Net élén Téren Róbertet Krénusz Kornél váltotta.
Baji Csaba volt vezérigazgató és csapata. Emberei közül van, aki folytathatja Kurucz Árpád / Népszabadság/archív |
Sokakat emlegetnek a társaságcsoportnál Bajihoz közel állónak. Ennek kapcsán a legtöbbször a központi áramhálózatot kezelő Mavir vezérigazgatója, Sótonyi Gábor nevét hallottuk említeni, aki 2013-ban épp az MVM Nettől érkezve váltotta a 2011-ben kinevezett Bertalan Zsoltot. Forrásaink bizonyosra vették, hogy már nem sokáig marad a Mavir igazgatóságában a testületet elnökként irányító, szintén Simicska-közeliként elkönyvelt Töröcskei István, illetve Stumpf István egykori Fidesz-kancelláriaminiszternek a Josip Tot-féle cégfantomizálás-gyanús ügyekben érintett jogász testvére, Stumpf János.
A bizonytalan légkörben furamód a leginkább az a Hamvas István lehet a legbiztosabb a helyzetében, akit néhány hónapja Lázár János még nyíltan eltávolított volna az MVM-tulajdonú Paksi Atomerőmű éléről. A Miniszterelnökséget vezető miniszter egykori bejelentése szerint ugyanis valamiféle „nyugat-európai menedzsereket” neveznének ki a Paksi Atomerőmű vezérigazgatói, HR-es és gazdasági vezetői posztjára. Noha a kiválasztást már május végére ígérte, mindebből azóta sem lett semmi. Sőt: a paksi térségben tett látogatása során – miután a szakszervezetek is kiálltak az atomerőmű jelenlegi vezetői mellett – ismereteink szerint Lázár János megerősítette Hamvast posztján. (Egyszersmind viszont néhány napra rá bejelentette abbéli szándékát, hogy tárcája elvenné az MVM-től az állami energiacsoport legnagyobb értékének tartott paksi atomerőművet; állítólag ez is állhatott Baji Csaba távozásának hátterében.) Azt, hogy a hangzatos előadások mögött a háttérben a szakma sem tétlenkedik, bizonyítja, hogy az atomerőmű honlapja egyetlen vezetőségi változásról tanúskodik: a hazai energetika egyik nagy öregje, Gerse Károly jogász fia lett ugyanis a társaság jogi igazgatója.
Forrásaink nem cáfolták, hogy amint a kormányfőhöz legközelebb álló oligarcha képzeletbeli posztján Simicska Lajost Garancsi István váltotta, úgy az eddig Simicska-felségterületként elkönyvelt MVM is egyre közelebb kerül a Garancsi-résztulajdonú, hihetetlen növekedési pályát leíró, az MVM-mel kötött vitatott gázszerződéseiről ismert MET-hez. Az alapvetően általános menedzseri pályát maga mögött tudó, az elmúlt évtizedben már rendre energetikai multiknál tevékenykedő Csiba Péter kiválasztásának egyetlen logikus magyarázataként egyelőre az adódik, hogy az utóbbi év során a GDF Suez számos fontos hazai vagyonelemét adta el a MET-nek. Ennek megfelelően az MVM-tulajdonú központi magyarországi földgázkereskedő vezetője, Králik Gábor vagy az MVM gazdasági igazgatója, Kóbor György sokak szerint szintén maga dönti el, megy vagy marad, tekintve, hogy ők a MET-től érkeztek az MVM-hez. De állítólag a szerelési munkákat végző Ovit, vagy épp a központi gáztároló-üzemeltető vezetői se úgy végzik a dolgukat, mint akik távozásra készülnének. Kézenfekvő váltást hozhat viszont, hogy Bally Attilán kívül az MVM-menedzsment további három tagja – a jogi, a HR- és a kommunikációs igazgató – is megbízottként látja el feladatát.
Általános vélemény, hogy ilyen kiemelt poszton a menedzser gyakorta úgy értesül a távoztáról, hogy nem tud belépni a gépébe. Ellenben az állami tisztséget a szigorú jövedelemhatárok miatt sokan inkább csak ugródeszkának, afféle tetszetős sornak tekintik az önéletrajzban.
Az MVM-től az ügyben feltett kérdéseinkre nem kaptunk választ.