Mal-közelben marad a Mal
Az öt évvel ezelőtti vörösiszap-katasztrófába belerokkant Magyar Alumínium (Mal) felszámolásából a timfölddivíziót és kalcináló-őrlőüzemet a Silkem Hungary Kft., a hidrátszárító és -őrlőüzemet pedig az Inotal Hidrát Kft. vásárolja meg - derül ki a Gazdasági Versenyhivatal honlapján tegnap megjelent engedélykérelemből. Az összefonódás eredményeként a Malnak ebbéli tevékenységei megszűnnek, azokat a továbbiakban a Silkem Hungary és az Inotal Hidrát végzi - teszik hozzá.
A Silkem Hungary Kft. az Opten adatai szerint az Inotal Alumíniumfeldolgozó Zrt. és a szlovén Silkem Plus tulajdonában áll. A Brezóczki Attila által irányított, 2006-ban még kft.-ként létrejött Inotal többségi tulajdonosa a befektetésekkel foglalkozó Alput, kisebbsége pedig a színesfémkereskedőként említett Martin Metalsé. Az Alput tulajdonosa az osztrák Metallinvest Holding GmbH. A tanácsadással foglalkozó cég tulajdonosaként dokumentumok az osztrák Kálmán Lászlót említik. A Martin Metals a Brezóczky és Penk család, valamint az Alput tulajdona. A szlovén cégbírósági adatok szerint a Silkem Plus 50 százaléka Brezóczki Attiláé, a fennmaradó 50 százalékon 16 szlovén magánszemély osztozik. Az Inotal Hidrát az Inotal, a Martin Metals, Brezóczki Attila és Somogyi Ferenc tulajdona. A társaságok és tulajdonosok túlnyomó többsége székesfehérvári vagy Fejér megyei illetőségű, és összességében több tízmilliárdos éves árbevételt képviselnek.
Egyik cég sem ismeretlen a Tolnay Lajos és családja, Petrusz Béláné és a német Judit Rümmelein, Molnár Zsuzsanna, Bakonyi Árpád és családja, valamint a szlovák tulajdonú Factum-DS s.r.o. áttételes tulajdonában lévő, két éve felszámolás alatt álló Mal háza táján. A Mal történetét bemutató dokumentumok szerint a Mal 2001-ben megvásárolta a zeolitokat és timföldet gyártó Silkemet. Noha a Silkem szlovén internetoldalának alján máig ott díszeleg, hogy "a Mal-csoport tagja", az ország cégbírósági adatai szerint a társaság többsége (a felesben tehát Brezóczki Attila jegyezte) Silkem Plusé, kisebbsége pedig a szlovén állami áramtársaság többségi tulajdonában álló, alumíniumgyártással foglalkozó Talum Tovarnáé.
A Metallinvest Holding mögött álló Kálmán Lászlót már a Mal 2002-es belső hírmondója is olyan kiterjedt magyarországi fémipari érdekeltségeket magáénak tudó üzletemberként említi, mint akinek cége megvette a Maltól a nagy múltú Köbalt. A Kálmán László által létrehozott Inotal egy évvel alakulása után, 2007-ben már megvásárolta a Mal inotai gyáregységeit, és jelenleg is úgy hirdeti magát, mint amely társaság az 1952-ben létesített telephelyen folytatja a fémipari tevékenységet.
A Mal vagyonelemeinek elárverezése kapcsán Szegőné Kemerle Judit, a felszámolást végző állami Nemzeti Reorganizációs Nonprofit (NRN) Kft. képviselője tavaly év végén azt nyilatkozta a Veszprém Megyei Napló internetes kiadásának, hogy az ajkai üzem technológiai berendezéseit az IC Profil nevű projektcég vette meg, az évek óta nem működő Alufém-egységre pedig az újraindítást ígérő győri, Lendvai Zsolt tulajdonában lévő Lendinvest Kft. pályázatát fogadták el. Az IC Profil tulajdonosai szintén nem ismeretlenek: azok a Silkem Plus és az Inotal, valamint a veszprémi Industria Profil, a B & I Carbon, a cseh Carbounion Bohemia és Kertész László. Az Industria Profil tulajdonosa az Inotal, a Martin Metals, a szerb Transkontor és a B&I Carbon, áttételes tulajdonosa Poharánszki István. A B&I-t Brezóczki Attila és Emese jegyzi. Az energiaszektorban tevékenykedő Carbounion weboldala tulajdonosaként Petr Pauknert említi, a Transkontor háttere nem ismert.