Magnit-mágnás a tokaji pincében
Oroszország legnagyobb kiskereskedelmi diszkontlánca gigantikus méretű logisztikai központot szándékozik létesíteni Magyarországon – mint kiderült, nem minden előzmény nélkül. Az orosz piacvezető cég, a Magnit már évek óta jelen van nálunk, igaz, eddig „elbújt”, mégpedig egy 25 éves martfűi fiatalember cégébe.
Szergej Galickij kinőtte Oroszországot REUTERS |
Sándor Tibor nem akármilyen menedzsmentnek dirigálhat: a cégbírósági adatok szerint a 2010-ben félmillió forintos tőkével megalapított Winexport Kft. jelenlegi vezetősége a Magnit topmenedzsereiből, illetve többségi tulajdonosából áll.
A 11 milliárd dollárra rúgó magánvagyonával 13. leggazdagabb orosz, Szergej Galickij és neje, illetve az igazgatósági tagja, Pombuhcsan Hacsatur, továbbá Oleg Goncsarov vezérigazgatóhelyettes 2013-ban szegődött el vezető tisztségviselőnek a kis magyar borászati cégbe. Olyan ez, mintha Bill Gates, a felesége és a Microsoft felső vezetése beszállt volna egy induló magyar szoftveres vállalkozásba.
Az illusztris tagokból álló vezetőséget felsorakoztató Winexport fiatal tulajdonosa a cégvilágban ismeretlen. Nem így a nagybátyja: Kiss Szilárd Miklós Magyarország moszkvai nagykövetségének mezőgazdasági attaséja, akit Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter tavaly elismerő oklevélben részesített a magyar–orosz agrárkapcsolatok fejlesztése és a magyar élelmiszerek oroszországi piacra juttatása érdekében végzett munkájáért.
Tény, hogy ismerői szerint Kiss Szilárd Miklósnak fontos szerepe van egyebek mellett a moszkvai kereskedő ház és a magyaros Paprika éttermek elindításában és az oroszországi agrárkivitelünknek az utóbbi időszakban történt felívelésében. A mezőgazdasági attasé orosz milliárdosokkal „övezett” boros érdekeltségei azonban egyelőre nem tartoznak a sikertörténetek közé.
A Winex porttal szemben a Nemzeti Adóés Vámhivatal (NAV) Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Adóigazgatósága 2012-ben és 2013-ban három végrehajtási eljárást is indított, továbbá a mérlege szerint a 2012-ben 900 ezer forint forgalmat lebonyolító cég megalapítása után kapásból 505 millió forintos adóssággal indított, ez az állomány 2012-re 575 milliósra hízott.
Ennél is rosszabbul járt a jóval korábban alapított és Kiss Szilárd Miklós tulajdonában álló Monte Tokaj Kft. A társasággal szemben 2008 és 2011 között hat alkalommal indult végrehajtás, majd idén februárban a bíróság elrendelte az addigra 725 milliós tartozást felhalmozó vállalkozás felszámolását. Pedig az egyik cégvezető Pombuhcsan Hacsatur volt, amire magyarázatul szolgálhat, hogy a tokaji borokkal kereskedő cég kinti fő partnere maga a Magnit volt.
Más kérdés, hogy az orosz topmenedzser nem sokkal a felszámolás előtt kiszállt a vállalkozásból. Persze csak papíron: hírek szerint az év elején ugyanis magánrepülőjén Magyarországra érkezett az orosz multimilliárdos Szergej Galickij és kísérete, és ekkor ellátogattak az addig „általuk menedzselt” szőlészetbe.
A látogatásnak komolyabb célja is volt, mint a bormustra: a Magnit vezetősége ugyanis ez idő tájt állapodott meg Szijjártó Péter külgazdasági államtitkárral arról, hogy Kelet-Magyarországon létesítenek egy 1500 főt foglalkoztató, ezer kamiont állomásoztató gigantikus logisztikai központot. A társaság ezenkívül stratégiai megállapodást is kötött a Nemzeti Külgazdasági Hivatallal.
A Napi.hu tegnap azt írta, hogy az orosz fél végleges döntést hozott a beszállítói központ megépítéséről. A hatalmas logisztikai beruházás terve elgondolkoztatta a hazai kiskereskedelem szereplőit. Az eddig plázastoppal és krízisadókkal revolverezett német diszkontok nem is álmodhattak olyan kormányzati fogadtatásról, amilyenben az orosz lánc részesült.
A logisztikai bázis is nagyobb, mint amire a régióban reális igény volna. A vezető hazai hipermarketek logisztikai területen legfeljebb néhány száz dolgozót foglalkoztatnak. A magyar és régióbeli mezőgazdasági termékek oroszországi exportjához tehát jóval kisebb központ is bőven elegendő volna. Szakértők szerint a cég mezőgazdasági importját nyugodtan megoldhatta volna egy itteni ügynökön keresztül is.
Kereskedelmi berkekben ezért azt gyanítják, hogy a tavaly Oroszországban 7500 üzletében 529 milliárd rubeles forgalmat lebonyolító Magnit magyarországi bázisáról kiindulva a régióban terjeszkedne az üzleteivel, azaz nemcsak árubeszerzést, hanem aktív kiskereskedelmet is folytatna.
Amíg a Magnit magyarországi útját egyengető Szijjártó Péter külgazdasági államtitkár kispályán játszik, addig Szergej Galickij valódi nagypályás „játékosnak” tekinthető. Ahogy Orbán Viktornak Felcsúton, úgy neki a krasznodari Kuban stadionban van díszpáholya, amelynek szépsége nem vetekedhet ugyan a felcsúti Pancho Arénáéval, viszont befogadóképessége annak tízszerese. A bérlő csapatok között is klaszsziskülönbség van, hiszen a Puskás Akadémia alig kerülte el a kiesést, miközben Galickijé, az KC Krasznodar az egyre (tőke)erősebb orosz Premjer Ligában az 5. helyre futott be a most zárult bajnokságban, idén is kivíva magának a nemzetközi kupaszereplés jogát. Mindkét klub 2008-ban kezdte meg működését, noha a felcsúti – papíron – egy évvel idősebb. Szergej Galickij elnök-tulajdonosként költ is csapatára, amelynek magyar válogatott játékosa is van Koman Vladimir személyében. Igaz, a középpályás nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, emiatt a szezont a szintén első ligás FC Uralnál töltötte kölcsönben. (K. B.)