Értesülésünk szerint csütörtökön vitatja meg a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara küldöttgyűlése a kötelező tagság bevezetésével kapcsolatos előterjesztést.
Parragh László elnök előterjesztése szerint bevezetnék a kötelező kamarai tagságot, s az egy tag – egy szavazat elve helyett a gazdasági súly számítana a döntéshozatalban. Ez pedig annyit jelentene, hogy a bankok és a multik vehetnék át a kamara irányítását. Az MKIK csak jövő héten fogadja el a tavalyi év mérlegét, ezt követően közölnek részleteket arról, tavaly pontosan mire és mennyit fordítottak. Mint megírtuk: a kamarai terv szerint legalább annyi bevételt szeretnének elérni a kötelező tagságból, mint amennyi most az önkéntes tagoktól és az évi ötezer forintos hozzájárulási díjat fizető többi cégtől (a nagyobb résztől) befolyik az MKIK-hoz. A 2012-es kimutatások szerint az összbevétel 3,1 milliárd forintot tesz ki, ennek zömét azonban a hozzájárulás adja, nem a tagdíjbevétel. Az MKIK egy korábbi közleménye szerint a területi kamaráknál az évi 5000 forintos hozzájárulási díjból idén március végéig mintegy 1,75 milliárd forint folyt be. A bevételekből 10 százalékot utalnak tovább az országos szervezetnek.
Holnap tárgyalják Parragh László előterjesztését Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
A korábbi közlésekben az illetékesek azt hangsúlyozták, hogy a kötelező hozzájárulásból a kamarák a vállalkozásoknak nyújtanak változatos szolgáltatásokat. Az MKIK 2012-es költségvetéséből azonban úgy tűnik, a központi szervezet jobbára saját működésére fordította a beérkező összeget. Az MKIK-nál arról érdeklődtünk, mire mennyit fordított a bevételekből az iparkamara, így mennyit szánt például rendezvényekre, marketingköltségekre, külföldi utazásokra, gépjárművekre vagy éppen irodabérletre. Megkeresésünkkel kapcsolatban azt hangsúlyozták: az MKIK tavalyi gazdálkodásáról szóló beszámolót részletes előterjesztés alapján az Iparkamara május 28-i küldöttgyűlése tárgyalja és fogadja el a 2013. évi mérlegbeszámolóval, illetve a 2014. év költségvetésével együtt. Ezt követően a gazdálkodással összefüggő közérdekű információkat a törvényi előírásoknak megfelelően közzéteszik az MKIK honlapján.