Londonban már semmi jóra nem számítanak
Már "hiteles forgatókönyv" Görögország távozása az euróövezetből, és az is valószínű, hogy ennek bekövetkezte esetén a valutaunió felbomlási folyamata nem állna meg itt – vélekedtek szerdai helyzetértékeléseikben londoni pénzügyi elemzők, akik szerint e folyamat kiteljesedése 2-3 százalékponttal is ronthatja az euróövezeti fejleményekre legérzékenyebb közép-kelet-európai országok, köztük Magyarország gazdasági növekedését.
A rossz hír
A Commerzbank piaci jelentése szerint a piacon forgó "horrorforgatókönyv" jelenleg az, hogy az "ultrabalos" Sziriza párt megnyeri az újabb görög választásokat, az új kormány elveti a további megszorító intézkedéseket, mire az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és az IMF alkotta trojka leállítja a segélyek folyósítását Görögországnak, amely ezért kilép az euróövezetből. A Commerzbank szokatlanul szókimondó elemzése szerint "a rossz hír az, hogy ez egy hiteles forgatókönyv". A ház szerint ugyanakkor ez az "ördögi kör" megtörhető, ha a görög választók várakozásaiban összekapcsolódik a Sziriza győzelme és a görög EU-tagság megszűnése, ebben az esetben ugyanis sok választó átgondolhatja, hogy kire is adja voksát.
Vihar fenyeget a kontinens irányából
Vésztervek készülnek az euróövezet felbomlásának esetére – mondta Sir Mervyn King, a Bank of England kormányzója az új inflációs jelentés ismertetése utáni sajtótájékoztatóján. Kijelentette: a bank, a pénzügyminisztérium és a brit pénzügyi szolgáltatási felügyelet (FSA) "már egy ideje egyeztetéseket folytat" ezekről a tervekről. Sir Mervyn hozzátette: a brit gazdaság teljesítményére most már "az euróövezeti nehézségek" jelentik a legnagyobb kockázatot, mivel a valutaunió Nagy-Britannia első számú kereskedelmi partnere. A brit gazdaságot vihar fenyegeti a kontinens irányából – fogalmazott a jegybanki kormányzó.
Szerinte egyébként az euróövezet éppen saját magát tépi darabokra, és ostobaság lenne arra számítani, hogy mindezt a brit gazdaság karcolás nélkül megúszhatja. A Bank of England – az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság központi bankja – a szerdán ismertetett új inflációs jelentésben az eddigi 1,2 százalékról 0,8 százalékra rontotta a brit gazdaság idei növekedési ütemére adott előrejelzését.