Londonban 4-5 százalékos magyarországi inflációt várnak
Londoni felzárkózó piaci elemzők egyöntetű előrejelzései szerint a múlt hónapban valószínűleg 4 százalék fölé gyorsult az éves összevetésű infláció Magyarországon, elsősorban a forintgyengülés átszűrődő hatásai és a jövedéki adók emelése miatt.
Az MTI előzetes felmérésébe bevont citybeli házak prognózisai széles sávban, 4,2-4,7 százalék között mozognak. Októberben 3,9 százalékos éves inflációt mértek Magyarországon.
A legmagasabb, 4,7 százalékos becslést a novemberi éves inflációra a Morgan Stanley bankcsoport londoni elemzői adták, de a JP Morgan és a 4cast szakértői is legalább 4,5 százalékos éves inflációs ütemet jósoltak a múlt hónapra.
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó térségi közgazdászai ugyanakkor kisebb gyorsulást várnak, de így is 4,2 százalékos éves szintű, teljes kosárra számolt novemberi inflációt valószínűsítettek előrejelzésükben.
A ház elemzői szerint az általuk várt gyorsulás fő tényezője a forint 4,5 százalékos múlt havi gyengülése, valamint az üzemanyag- és energiaárak emelkedése.
A GS közgazdászainak várakozása szerint mindazonáltal a maginfláció valószínűleg stagnált a múlt hónapban, tekintettel a gyenge hazai keresletre, ami enyhíthette a belülről generált inflációs nyomást.
A Goldman Sachs elemzői szerint az éves összevetésben számolt decemberi magyarországi inflációs ütem valószínűleg kissé lassul a tavaly decemberi árkiugrás okozta bázishatás miatt - ez a három közép-európai EU-gazdaságra, Magyarországra, Csehországra és Lengyelországra egyaránt igaz -, ám 2012-ben a teljes kosárra számolt magyarországi infláció a ház londoni szakértőinek várakozása szerint visszagyorsul a januártól esedékes áfa-emelés hatására.
Emellett a forint gyengesége és a "makacsul magas nyersanyagárak" is változatlanul felhajtóerőt adnak a magyar inflációnak. A gyenge hazai kereslet és a magyar gazdaságban érvényesülő, ismét szélesedő negatív kibocsátási rés ezeket a hatásokat enyhíteni fogja, és a belépő bázishatásokkal együtt ezek a tényezők előbb-utóbb elkezdik lassítani a magyarországi inflációs ütemeket - jósolták a Goldman Sachs londoni elemzői. Hozzátették ugyanakkor, hogy várakozásuk szerint az infláció mindezzel együtt is a 3 százalékos célszint felett marad 2012 végéig.
A 4cast gazdasági-pénzügyi elemzőcég szakértői - akik 4,5 százalékra gyorsuló inflációt jósoltak novemberre - az "erőteljes emelkedés" fő tényezőjének a jövedéki adók emelését nevezték. A cég elemzőinek becslése szerint egyedül az üzemanyagárak 0,3 százalékponttal emelhették az inflációt, és további 0,4 százalékponttal járulhattak hozzá az emelkedéshez a szeszesitalok és a dohányáruk.
A 4cast szerint inflációs nyomást jelenthet a tartós és a háztartási árucikkek áremelkedése is, amely a forint gyengeségéből eredt.
A 4cast elemzői is további gyorsulást várnak 2012-ben a januári áfa-emelés miatt, és előrejelzésük szerint az éves átlagos magyarországi infláció jövőre meghaladhatja az 5 százalékot.
A JP Morgan londoni elemzői ugyancsak 4,5 százalékra gyorsuló, éves szintre számolt novemberi inflációt várnak, szintén elsősorban a "jelentős" múlt havi jövedékiadó-emelések általuk valószínűsített részleges átszűrődése miatt. Az éves maginfláció azonban a cég várakozása szerint továbbra is a 3 százalékos célszint közelében "oldalazhatott" a múlt hónapban.