Lenne banki különadó, és adóztatnák a minimálbért?

Banki különadó, a magánnyugdíjpénztárak államosítása, a bürokrácia leépítése és a minimálbéresek megadóztatása is szerepel a kormány által kidolgozott gazdasági akciótervben.

A Magyar Hírlap hétfői számában - meg nem nevezett forrásra hivatkozva - ismertetik ezt a négy elképzelést, mint a készülő intézkedési terv részeit, amely tervből eddig csak annyit közöltek nyilvánosan, hogy 16 százalékos egykulcsos személyi jövedelemadó bevezetésére készül a kormány.

A banki különadó mellett a lap szerint az szól, hogy a válság idején is háromszázmilliárd forintos nyereséget "zsebeltek" be a pénzintézetek, és hogy a kormányok az Egyesült Államokban, de több európai országban is élnek ezzel az eszközzel. Ennek azonnal meg is lett a hatása a Budapesti Értéktőzsdén, hiszen az OTP árfolyama a nyitást követő percekben azonnal 10 százalékkal gyengült, s fel is kellett függeszteni a kereskedést. Ezt követően a részvény azért magáhoztért és közel 5 százalékot ledolgozott a veszteségéből.

A magánnyugdíjpénztári reform miatt a lap szerint ma a GDP 2 százalékával magasabb az államháztartási hiány, ez indokolná a pénztárak államosítását.

A bürokrácia leépítésére, a párhuzamosan működő intézmények összevonására lehetőséget ad a lap szerint például az, hogy Magyarországon mintegy 40 olyan szakhatóság működik, míg más európai országokban jóval kevesebb.

A kétmillió minimálbérre bejelentett dolgozó megadóztatása mellett szól egyrészt az, hogy sokan csak papíron vannak minimálbérre bejelentve, és juttatásuk fennmaradó részét zsebbe kapják. Másrészt az adómentesség arra ösztönzi a munkaadókat, hogy ne emeljék a minimálbéresek fizetését, miközben a számuk eléri a kétmilliót.

 

Érkezik a különadó?
OTP Bank
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.