Lázadoznak a biztosítók, hogy sok a különadó
20 milliárd forintot tud vállalni a biztosítási szektor a kormány által 200 milliárdosra tervezett, pénzügyi szektorra kivetett különadóból - mondta Kisbenedek Péter a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) elnöke.
Kisbenedek Péter elmondta: a Mabisz tisztában van azzal, hogy a tervezett 3,8 százalékos hiánycél eléréséhez az ágazatnak is áldozatot kell hoznia, azonban amennyiben az ágazatra az Orbán Viktor miniszterelnök programjában szereplő 200 milliárd forintos "bankadóból" aránytalan mértékű adóteher esne, az komoly kárt okozhat a biztosítók piacán. Jelenleg a Mabisz konzultációkat folytat ez ügyben a kormányzattal, ami várhatólag egy-két héten belül lezárul.
Kisbenedek Péter szerint azonban azt tisztán kell lánti, hogy a nemzetközi pénzügyi válság okozói nem a biztosítók voltak, ahogy az ING kivételével egyetlen biztosítótársaság sem szorult rá állami segélycsomagra. Ellenkezőleg: az eltelt években folyamatosan megszűntek az életbiztosítások adókedvezményei, ami lemérhető volt a biztosítási piac zsugorodásán, így 2007 óta a biztosítótársaságok díjbevételei nominálisan csökkentek.
Kisbenedek úgy fogalmazott: ha a politika a válság idején osztogatott szubvenciókból megpróbál valamit visszaszerezni, úgy jobb lenne, ha azt onnan vennék el, ahová korábban kiadták.
Annál is inkább, mivel a biztosítókra nem igaz a bankszektor még mindig lanyha hitelezési kedve kapcsán felhozott érv, hogy visszafogják a gazdaság fejlődését. Kisbenedek szerint a mostani árvízkárok kapcsán a gyorsan, illetve gyakran a szerződéseikben vállalt feltételeken felül folyósított kárkifizetések is azt mutatják, hogy ez nem igaz a biztosítókra. A biztosítók által a viharkárokra rövidesen kifizetésre kerülő 30 milliárd forint meg fog jelenni a gazdaság vérkeringésében.
Kisbenedek Péter úgy látja: nem szerencsés a biztosítók és a bankok nyereségességét a tavalyi adatok alapján összehasonlítani, mivel az torz képet mutat. Tavaly a bankok nyereségének egy jó részét ugyanis elvitte a válság. Ha azonban összességében az eltelt tíz év statisztikai adatait nézzük, abból kiderül, hogy a biztosítóknak az eltelt tíz évben lényegesen kisebb nyereségrátájuk volt - az elfogadható nyereségesség határán mozogtak- fogalmazott Kisbenedek.
A biztosítási szektor 2009-ben 79 milliárd forint adózás előtti nyereséget ért el, ám ebből 31 milliárdot egyetlen piaci szereplő vitt el, míg 45 milliárdot öt másik. A többi 25 biztosító hozta a szektor nyereségének a 10 százalékát, ám itt már jókora eltérések voltak ez egyes szereplők eredményessége között, így több biztosítónál komoly veszteséget is jelentettek.
Pontosan emiatt valószínűsíti a Mabisz, hogy amennyiben a bankadó szigorúan fogja érinteni a biztosítókat, úgy a kisebb-közepes cégek túlnyomó részének azonnal romlani fog a tőkemegfelelési mutatója, ami azt eredményezi, hogy ezeknek a tulajdonosi köre vélhetőleg inkább a piacról történő kivonulást fogja választani. A Mabisznál a szektor teherviselő képességét figyelembe véve úgy számoltak, hogy 20 milliárd forint feletti adózást az ágazat károsodás nélkül nem visel el.
A tárgyalások mellett jelenleg a kormányzat a Mabisz-ra bízta, hogy az tegyen javaslatot, hogy a későbbi bankadót pontosan mi alapján vessék ki a biztosítóra. A Mabisz elnöksége most megpróbál erről egy konszenzusos döntést előkészíteni, ám ha ez nem jönne létre, úgy a kormány maga határozza meg, hogy mi alapján szabja ki ezt a terhet a biztosítókra.