Lassuló növekedést vár a Világbank

A Világbank szerint lassul a világgazdaság növekedési üteme a következő években, de csökken a kettős mélypontú válság veszélye.

A világgazdaság a tavalyi 3,9 százalék után az idén 3,3 százalékkal, 2012-ben pedig 3,6 százalékkal bővülhet - áll a nemzetközi pénzügyi szervezet Global Economic Prospects 2010 (Globális gazdasági kilátások 2010) című jelentésében, amelyet Washingtonban mutattak be helyi idő szerint szerdán.

A növekedés továbbra is egyenlőtlen lesz, a fejlődő országok gazdasága gyorsabban bővül, mint a fejlett ipari államoké. A fejlődő világban a tavalyi 7 százalék után 2011-ben 6 százalékkal, 2012-ben 6,1 százalékkal növekedhet a gazdaság. A fejlett ipari államok teljesítménye a tavalyi 2,8 százalék után az idén 2,4 százalékkal, jövőre pedig 2,7 százalékkal nőhet.

Az Egyesült Államok - a világ legnagyobb gazdasága - a Világbank számításai szerint 2010-ben 2,8 százalékkal bővült. Idén és jövőre egyaránt 2,9 százalékos növekedés várható. Az euróövezetben is viszonylag lassú a tempó, tavaly 1,7 százalékkal, idén 1,4 százalékkal, 2012-ben 2 százalékkal bővülhet az övezet gazdasága.

Ugyanakkor a legnagyobb feltörekvő ország, Kína gazdasága, illetve az ázsiai-csendes-óceáni térség szinte száguld a Nemzetközi Valutaalap (IMF) testvérszervezete szerint. Kínában a gazdaság tavaly 10 százalékkal nőhetett a Világbank szakértőinek becslése alapján, a térség egésze pedig 9,3 százalékkal.

Idén lassulás várható, de még így is Kína és az ázsiai-csendes-óceáni térség lehet a legdinamikusabban fejlődő gazdasági régió; Kínában idén 8,7 százalékkal bővülhet a hazai össztermék (GDP), míg a térség egészében 8 százalékos növekedés várható.

A kettős mélypontú recesszió valószínűsége csökken, de három komoly kockázati tényező is veszélyezteti a kilábalást a tanulmány szerint. Az első kockázat a fejlett államokban, különösen az euróövezetben keletkezett pénzügyi feszültség. A másik nagy kérdés az, hogy miként lehetne kezelni a fejlődő világba egyre nagyobb hullámokban érkező tőkebeáramlást, amelynek hatására veszélyesen felértékelődhetnek a devizák és piaci buborékok alakulhatnak ki. A harmadik nagy kockázat pedig az élelmiszerárak emelkedése - áll a Világbank elemzésében.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.