Amerikától tanulna Európa
A kis- és középvállalkozások (kkv) az európai hozzáadott érték hatvan százalékát állítják elő, a munkahelyek 65 százalékát adják, s az utóbbi öt évben az új munkahelyek nyolcvan százalékát teremtették, s ez most, a válság közepette nyilván a kibontakozás egyik forrása is lehetne - mondta vitaindítójában Arndt Kirchhoff, a befolyásos munkaadói szervezet, a BusinessEurope szakértője a kkv-k szerepéről rendezett brüsszeli konferencián.
A válság nyomása alatt az Európai Beruházási Bank harmincmilliárd euróra növelte a 2008-11-es időszakra a hitelkeretét, az Európai Bizottság könnyítette az állami támogatási szabályokat, s igyekszik szigorítani a késedelmes fizetésekre vonatkozó szabályokat, valamint mérsékelni az adminisztrációt. Ám Kirchhoff úgy látja, hogy Európa elmarad az Egyesült Államok mögött a kkv-k dinamizmusában, s az európai belső piacon a kis- és középvállalkozásoknak mindössze nyolc százaléka vesz részt határon átnyúló tevékenységben, vagyis ez a szektor egyáltalán nem használja ki az unióból fakadó előnyöket.
A vitában megszólaló szakértők is felhívták a figyelmet erre a jelenségre. Peter Jungen szerint a válságból nem lehet deficitköltekezéssel kikecmeregni. Csak az innováció hozhat megoldást, ám Európa elég gyenge a tudás üzleti hasznosításában. Hatmillió új vállalkozóra lenne szükség, miközben az unió legtöbb országában a kormányok a meglévő munkahelyeket mentik, ahelyett, hogy új pályára terelnék az embereket. A kezdő vállalkozókat a politikától és a bürokráciától kellene védeni, s nem kellene a csődöt bűnnek tekinteni. Az Egyesült Államokban teljesen természetes, hogy a cégek zöme az indulás után viszonylag hamar tönkremegy, ám Európában ezt is tévesen ítélik meg, holott ez természetes folyamat. A kkv-knak nem is bankoktól kellene pénzt kérniük, hanem egyéb alapoktól, például a kockázatitőke-társaságoktól. Jungen hozzátette: Kínában tavaly a kockázati tőke tevékenysége kétszeresen haladta meg az európait.
Az oktatásban látja a vállalkozói szemlélet elültetésének legjobb lehetőségét Martin Ohneberg, a Fiatal Vállalkozók Európai Szövetségének elnöke és Karen Wilson, a Kauffman Alapítvány tanácsadója. Mindketten azt mondták, hogy már az általános iskolában el kellene kezdeni az ismerkedést a vállalkozói alapismeretekkel.