Uniós farmtámogatásból édes élet Itáliában
A többi uniós tagország közül Spanyolországban 165, Franciaországban 142, Hollandiában 42, Portugáliában 38, Belgiumban 22, Nagy-Britanniában 21, Bulgáriában és Romániában 12-12 vállalkozás jutott egymillió eurónál nagyobb támogatáshoz. Az Európai Bizottság a kiemelt olasz esetekkel kapcsolatban azt mondta, hogy egyszeri nagyobb kifizetésekről van szó a cukorgyártás felszámolása végett, ugyanis a cukorreform alapján a termelés felszámolásáért nagy kompenzációt kaphattak a cégek.
A tagországoknak a 2008-as pénzügyi évről szóló adatokat április 30-ig kellett elvileg közzétenniük az általuk működtetett uniós portálon. A magyar kimutatás az FVH honlapjáról érhető el - március óta.
Az összesen 710 "milliomos" céget bemutató honlap célja, hogy nagyobb átláthatóságra kényszerítse az uniós és nemzeti pénzosztó hatóságokat. A listáról azonban még hiányzik néhány ország, amely nem tette közzé az adatokat a kormányzati portálokon, vagy annyira bonyolultan mutatta be a számokat, hogy azokból még nem lehetett világos képet kapni.
A balti államok mellett Ciprus, Csehország, Németország, Hollandia, Lengyelország és Szlovákia maradt ki egyelőre az összesítésből. Berlint egyébként a minap az Európai Bizottság éles hangú közleményben szólította fel, hogy tegyen eleget kötelezettségének, és hozza nyilvánosságra az adatokat. Ám Németország adatvédelmi törvényeire hivatkozva egyszerűen elutasítja a felszólítást.
A farmsubsidy.org szerkesztői szerint néhány ország - például Franciaország, Ausztria, Portugália, Svédország és Magyarország - szándékosan zavarosan publikálja, ki mennyit kapott az EU-tól. Friss brit jelentés szerint ugyanakkor II. Erzsébet királynő szerény félmillió eurót kapott csupán a sandringhami farmjának művelésére, vagyis nincs az uniós támogatások legnagyobb haszonélvezői között.