Indiánok és adóparadicsomok

Burkina Fasóban sosem gondolták volna, hogy a nyugat-afrikai országot egy lapon emlegetik majd Ausztriával, Liechtensteinnel, Luxemburggal és Svájccal. Peer Steinbrück német pénzügyminiszter viszont megtette ezt, a szociáldemokrata politikus szerint a szövetségi köztársaság szomszédai mellett Burkina Fasót is meghívják a nemzetközi adócsalással foglalkozó júniusi berlini konferenciára.

Steinbrück alapvetően az európaiakon akart gúnyolódni az összehasonlítással, de szavai nem csak Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfőnél verték ki a biztosítékot. Burkina Faso fővárosából, Ouagadougouból bocsánatkérést követelnek az országot banánköztársaságként beállító megjegyzésért. A volt francia gyarmat ugyan a Handelsblatt szerint tavaly 600 millió dollár külföldi tőkeberuházást vonzott, a szomorú valóság az, hogy az egykori Felső-Volta lakóinak jelentős része naponta egy dollárnál kevesebből próbál valahogy megélni. Vagyis nem egy olyan adóparadicsom, ahol a gazdag németek tömegei igyekeznének vagyonukat elrejteni.

A berlini nagykoalíciós kormány pénzügyminisztere az adóparadicsomok esküdt ellenségeként régóta "utazik" a német állampolgároknak adókikerülést lehetővé tevő szomszédos országokra. A G20-as csoporton belül is szorgalmazta, hogy az adócsalóknak menedékül szolgáló, illetve a nemzetközi közösséggel nem kielégítő módon együttműködő államokat feketelistára helyezzék. Az arrogáns stílusáról ismert Steinbrück különösen a banktitokhoz ragaszkodó Svájccal szemben nem válogatta meg szavait. - Az indiánok jó, ha tudják, a lovasságot bármikor rájuk lehet küldeni - mondta, arra utalva, hogy "amerikai szintű" együttműködést vár el a svájci hatóságoktól. Az Egyesült Államok komoly nyomásgyakorlással elérte, hogy a svájci bankok adatokat szolgáltassanak azon USA-állampolgárok bankszámláiról, akiket a tengerentúlon adócsalással gyanúsítanak.

Az indiános hasonlat óta svájci politikusok az ottani sajtóval együtt egységfrontot alkotnak a "náci stílusú randa némettel" szemben. A közvélemény szemében ugyanakkor a Steinbrück és Németország előtti kapitulációval ér fel, hogy a berni kormány - látva, hogy a G20-as csúcs nyomán milyen irányba tart a globális pénzügyi rendszer, illetve annak ellenőrzése - a banktitok-törvény módosítását helyezte kilátásba.

A Süddeutsche Zeitung szerint Steinbrück ennyi diplomáciai érzékkel a német külügyi tárcánál osztályvezető sem lehetne, de a 62 éves politikust sohasem izgatták a stílusbeli kérdések. Szerinte több mint tisztességtelen, ha egyes államok asszisztálnak az adófizetési kötelezettség alóli kibújáshoz. A svájci sajtó viszont azzal vág vissza, hogy Steinbrücknek nagy a szája, miközben Németországban pont a "fejesek" ússzák meg a felelősségre vonást. Ahogy az a tavaly kipattant liechtensteini adócsalási botrány főszereplőjével, a büntetőperét két év felfüggesztett börtönnel és egymillió eurós bírsággal záró Klaus Zumwinkellel, a Deutsche Post volt nagy hatalmú főnökével történt.

Bajnai: Sosem látott offshore-szigor

A 2010-es adójavaslatok között soha nem látott szigorúságú intézkedések lesznek az offshore cégekkel szemben - mondta Bajnai Gordon miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben a fideszes Szijjártó Péter kérdésére válaszolva. Bajnai közölte: az intézkedésekkel a külföldön, a magyarországinál jóval alacsonyabb adózású helyeken keletkező profitot és vagyonokat is bevonják a magyar adózási körbe. Megadóztatják azokat is, akik más országban akarják megfizetni a jövedelmük után az adót. Szerinte minden cégvezetőnek az a törekvése, hogy lehetőségeihez képest a legmagasabb profitot érje el, ezért nehéz kárhoztatni azokat, akik élve az európai uniós tagságból adódó lehetőséggel, a legkedvezőbb adózású helyen alapítanak cégeket. Bajnai szerint aki magánvállalatot vezet, annak az a dolga, hogy a lehető legmagasabb profitot érje el, de ha ez az ember állami funkcióba kerül, akkor ott az a dolga, hogy az állam érdekében lépjen fel és az állam bevételeit maximalizálja.

Szijjártó Péter szerint az adóelkerülés nemzeti sporttá vált Magyarországon, több vállalkozás is offshore cégeket alapított, illetve ilyen cégeken keresztül mentette ki a pénzét. - Offshore cégek ügyében az ön kormányának több tagja is nyilvánvalóan komoly szakértelemre és tapasztalatra tett szert - mondta a fideszes politikus Bajnainak. Közölte, hogy a cégjegyzék szerint Bajnai Gordon két esetben is szerepelt ciprusi bejegyzésű cégek kézbesítési megbízottjaként, míg Oszkó Péter pénzügyminiszter egy olyan cég éléről érkezett a kormányba, amelynek tulajdonosa szintén Cipruson bejegyzett. - Az állam vezetőitől az állampolgárok joggal várják el, hogy az állam érdekeit képviselik. Kérdés, hogyan számíthatnak önökre ebben az ügyben, ha kormányának több tagja is a másik oldalon állt ebben a kérdésben - mondta Szijjártó. (MTI)

Steinbrück poénján nem tudtak nevetni
Steinbrück poénján nem tudtak nevetni
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.