Rázós ügyek az MVM-nél
Az MVM mindent megtesz azért, hogy az átutalt összeghez hozzájusson, és a céget ért kárt a lehető legkisebbre szorítsa - reagált az állami Magyar Villamos Művek (MVM) sajtóosztálya a Hírextra megkeresésére az internetes újságban nyilvánosságra hozott belső vizsgálati anyag kapcsán. E szerint a központi magyar áramcég tavaly 1,3 milliárd forintot utalt át egy horvát leányvállalata, a Niker számára. A cégnek - amely a sajtóosztály szerint eddig csak egy 30 férőhelyes, a dolgozók számára fenntartott isztriai panziót üzemeltetett - az öszszegből elvileg egy tengerparti szállodát kellett volna 2032-ig kibérelnie, szintén a dolgozók üdültetése végett. Noha a Niker egymilliárdot át is utalt a cikkben bérbeadóként megnevezett, feltehetőleg offshore (azaz titkos hátterű) Jardan Investmentnek, a sajtóosztály lapunknak is megismételt beszámolója szerint az MVM nem tudta birtokba venni az ingatlant. Ezután visszakérte a pénzt bérlői érdekmúlásra hivatkozva, de azt nem kapta meg. Az MVM arra is hivatkozott, hogy a befektetési döntések még az előző vezetés alatt történtek. Az MVM előző vezérigazgatója Kocsis István jelenlegi BKV-vezér volt.
Az ezermilliárdokkal gazdálkodó MVM háza táján ezen túlmenően is szaporodnak a zavaros ügyek. A társaság máig kárenyhítést végez a tulajdonában lévő Vértesi Erőmű tavaly év végi pénzügyi manőverei kapcsán, ahol az MVM-et - vagyis a magyar államot - az első visszafogott becslések szerint is több tízmilliárdos kár érhette. A zavaros ügyek közös pontja az akkor félig-meddig az erőmű tulajdonosának tekintett Kapolyi László vállalkozó. Az MVM hivatalos indoklása szerint az erőmű eddigi vezérigazgatóját, Gálos Tibort nem emiatt küldték el, ám az őt felváltó Szabó Pál előző energiaminiszter intézkedései mégis ezt valószínűsítik. Mint ahogy azt is, hogy Kapolyi Lászlót nem látnák szívesen a Vértesi Erőműnél.
A harmadik ügy az energianád-program. Amint arról beszámoltunk, az előző vezetés alatt az MVM révén kusza áttételeken keresztül másfél milliárdot kapott a bátonyterenyei energianád-feldolgozó, ám az utalások abbamaradtak, az ottani befektetőtárs pedig tízmilliárdos kártérítési pert fontolgat.
Utóbbi két ügyben érintett Molnár László is, aki Kocsis István ideje alatt az MVM gazdasági vezérhelyettese volt, és főnökét követte a BKV-hoz is.
A vitás ügyekben rendre felmerül, hogy az MVM saját belső szabályainak megkerülésével is történhettek milliárdos utalások. A szálakat most az MVM-csoport különböző fel-ügyelőbizottságai igyekeznek felgöngyölíteni.