Fordítási hiba fordította vissza a forintot
A korábbi hirtelen gyengülések után hétfőn a forint váratlan és jelentős, több mint 3 százalékos erősödésének örülhettünk, amely elsősorban annak volt köszönhető, hogy a lengyel, a cseh, a román és a magyar jegybank vezetői egyszerre álltak ki nemzeti valutáik védelmében. Tegnap kora délutánig úgy tűnt, a jegybankelnökök megnyugtatták a befektetőket, hiszen az elmúlt hetekben tapasztaltakhoz képest viszonylag erős maradt a forint, és szokatlanul szűk, 296-298-as sávban folyt a kereskedés az euróval. Ekkor azonban egy csapásra megváltozott a helyzet, és a jegyzés szinte pillanatok alatt a 301-302 forintos szintre lendült. A fejlemények mögött a miniszterelnök brüsszeli nyilatkozatának egy mondata állt. A hírügynökségi jelentésekben szereplő "bajban vagyunk" kifejezés nyomán illant el a piacról a hétfői derűlátás. Az már csak késő délutánra derült ki, hogy valójában egy fordítási hibáról vagy inkább egyszerűsítésről, félreértésről volt szó. A Bloomberg szerint Gyurcsány azt mondta, hogy "igen komoly bajban vagyunk", a kormányszóvivői iroda által közzétett hangfelvétel szerint azonban a kormányfő azt mondta: "Elég nagy baj van a világban és elég nagy baj van Európában". Amikor ez kiderült, a forint visszalendült, és végül este 299-300 körül stabilizálódott.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője szerint a piac nagyon ideges, ezért okozott hirtelen változást az első hír a nyilatkozatról. Ennek azonban csak nagyon rövid távú a hatása, ezen túl aligha van különösebb jelentősége. Kifejtette: ha ez a hír nem jelenik meg, akkor is könnyen lehet, hogy szerda délelőttre ugyanott lennénk, mint a kijelentés utáni percekben.
Török szerint a forint/euró kurzus az első fél évben a mostani 300-as szint közelében mozog majd. Ebbe azonban beletartozik az is, hogy újabb negatív rekordok jöhetnek, s a jegyzés elérheti a 310-et is.
Összeroppanni látszik Kelet-Európa ellenálló képessége a magas devizaadósság súlya alatt - áll a Standard & Poor's keddi elemzésében, amely a térségen belül jól megkülönböztethető erősebb és gyengébb országcsoporton belül Magyarországot az utóbbiba sorolja, jóllehet a magyar gazdaságban jövőre már fellendülést jósol. A cég szerint nem tartható a térség adósságra épülő eddigi növekedési modellje. (MTI)