Fordítási hiba fordította vissza a forintot

Amit a jegybankelnökök közös erőfeszítéssel elértek, azt egy csapásra visszafordította Gyurcsány Ferenc egy mondatának rossz fordítása, és újra 300 forint fölé lendült az euró árfolyama. Persze ehhez egy nagyon ideges piac is kellett, amely minden mondatra ugrik.

A korábbi hirtelen gyengülések után hétfőn a forint váratlan és jelentős, több mint 3 százalékos erősödésének örülhettünk, amely elsősorban annak volt köszönhető, hogy a lengyel, a cseh, a román és a magyar jegybank vezetői egyszerre álltak ki nemzeti valutáik védelmében. Tegnap kora délutánig úgy tűnt, a jegybankelnökök megnyugtatták a befektetőket, hiszen az elmúlt hetekben tapasztaltakhoz képest viszonylag erős maradt a forint, és szokatlanul szűk, 296-298-as sávban folyt a kereskedés az euróval. Ekkor azonban egy csapásra megváltozott a helyzet, és a jegyzés szinte pillanatok alatt a 301-302 forintos szintre lendült. A fejlemények mögött a miniszterelnök brüsszeli nyilatkozatának egy mondata állt. A hírügynökségi jelentésekben szereplő "bajban vagyunk" kifejezés nyomán illant el a piacról a hétfői derűlátás. Az már csak késő délutánra derült ki, hogy valójában egy fordítási hibáról vagy inkább egyszerűsítésről, félreértésről volt szó. A Bloomberg szerint Gyurcsány azt mondta, hogy "igen komoly bajban vagyunk", a kormányszóvivői iroda által közzétett hangfelvétel szerint azonban a kormányfő azt mondta: "Elég nagy baj van a világban és elég nagy baj van Európában". Amikor ez kiderült, a forint visszalendült, és végül este 299-300 körül stabilizálódott.

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője szerint a piac nagyon ideges, ezért okozott hirtelen változást az első hír a nyilatkozatról. Ennek azonban csak nagyon rövid távú a hatása, ezen túl aligha van különösebb jelentősége. Kifejtette: ha ez a hír nem jelenik meg, akkor is könnyen lehet, hogy szerda délelőttre ugyanott lennénk, mint a kijelentés utáni percekben.

Török szerint a forint/euró kurzus az első fél évben a mostani 300-as szint közelében mozog majd. Ebbe azonban beletartozik az is, hogy újabb negatív rekordok jöhetnek, s a jegyzés elérheti a 310-et is.

Összeroppanni látszik Kelet-Európa ellenálló képessége a magas devizaadósság súlya alatt - áll a Standard & Poor's keddi elemzésében, amely a térségen belül jól megkülönböztethető erősebb és gyengébb országcsoporton belül Magyarországot az utóbbiba sorolja, jóllehet a magyar gazdaságban jövőre már fellendülést jósol. A cég szerint nem tartható a térség adósságra épülő eddigi növekedési modellje. (MTI)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.