Kereszttűzben a brit bankárok

Két napon át többórás nyilvános, élő tévéadásban közvetített ülésen faggatta az alsóház befolyásos pénzügyi bizottsága a legnagyobb brit bankok, az HBOS, az RBS, az HSBC és a Barclays a közelmúltban lemondásra kényszerült, illetve aktív vezetését.

A tizennégy parlamenti képviselő meglehetősen arrogáns kérdéseket tett fel a legfőbb irányítás felelősségéről. Az első számú közellenségnek tekintett Sir Fred Goodwinnek, a Royal Bank of Scotland volt vezérigazgatójának Michael Fallon, konzervatív honatya a szemébe mondta, hogy tönkretett egy rangos brit bankot, tevékenységével 20 milliárd fontos költséget okozott az adófizetőknek. Az immár 69 százalékos állami tulajdonban lévő RBS vesztét az okozta, hogy - mint ezt a meghallgatáson Sir Fred és az exelnök, Sir Tom McKillop is beismerte - 2007-ben a konjunktúra csúcsán 50 milliárd fontért vásárolta ki, a Barclays árajánlatát messze meghaladva holland riválisát, az ABN Amrót. A befektetés mára értéktelennek bizonyult.

A képviselők és általuk a közvélemény annyit megkapott, hogy a főbankárok sorra ismerték be, hogy "hibáztak" és ezért "őszintén bocsánatot kérnek". Ám személyes felelősséget nem vállaltak, a bankrendszer kölcsönökben és garanciavállalásokban eddig félmilliárd fontot felemésztett összeomlásáért a világpiacot hibáztatták. Így meaculpázásuk PR-akciónak tűnt.

Ezekben a napokban dől el, mennyi prémiumot kap az idén a bankok menedzsmentje és stábja. Az elmúlt években a kereskedelmi bankok felső vezetése több millió fontos nagyságrendű bónuszt és részvényopciót vett fel, jelentősen megdobva mindig az ingatlanpiacot, az utazási irodák, ékszerboltok és divatbutikok forgalmát. Politikusok és közemberek egyaránt úgy érzik, nem helyénvaló, hogy állami támogatásra szorult pénzintézetek megjutalmazzák magukat. Különösen az a hír okozott felzúdulást és keserítette el Gordon Brown kormányfőt, hogy az RBS, még ha szerződéses kötelezettségek miatt is, egymilliárd fontot készül kiosztani. Rokonszenvet keltett viszont Eric Daniels, a versenytársainál jobban szerepelt Lloyds Bank vezérigazgatója, aki szerdán a pénzügyi bizottság előtt bejelentette, lemond idei extrajárandóságáról, ami a kétmillió fontot is meghaladhatta volna.

A helyzet súlyosságát Mervyn King, az angol jegybank elnöke is aláhúzta, aki ugyancsak szerdán figyelmeztetett, hogy a recesszió a vártnál tartósabb és súlyosabb lesz. Az elmúlt hetekben világszerte komoly visszaesés következett be és a lelassulás mélyebb lesz, ha a bel- és külföldi hatóságok csak részben lesznek képesek javítani a hitelekhez való hozzáférhetőségen és helyreállítani a fogyasztói bizalmat. Szerdán újabb áldozatot szedett a krízis. Lemondásra kényszerült Sir James Crosby, a bankfelügyelet helyettes vezetője, Brown közeli tanácsadója, aki 2006-ig az HBOS vezérigazgatója volt. Korábbi munkatársa, a kockázatkezelési igazgató megszellőztette, hogy személyesen tette ki az állásából, amikor ismételten figyelmeztette, a bank túl gyorsan növekszik, veszélyeztetve stabilitását és a betétesek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.