Tehercsökkentő csomag a Reformszövetségtől
Elkészült a Reformszövetség munkaanyaga, amely 2011-ig összesen 680 milliárd forint összegű adó és járulékcsökkentést tartalmaz, és ha ehhez hozzáadódik a helyi iparűzési adó kiiktatása is, akkor a csomag 1200 milliárd forintos adócsökkentést jelent - mondta az MTI-nek Oszkó Péter, a Deloitte elnök-vezérigazgatója. Hozzátette kiadáscsökkentési javaslatokat is készítenek, de ennek részleteiről nem kívánt beszámolni. A három évre javasolt intézkedések forrását szerintük elsősorban az újraelosztás csökkentésével és a költségvetési kiadások lefaragásával kell biztosítani. Utóbbira viszont nem fogalmaznak meg konkrét javaslatokat.
A dokumentum az idei intézkedések közé sorolja a munkáltatói járulék öt százalékpontos csökkentését, és az szja 18 százalékos sávhatárának 1,7-ről ötmillió forintra emelését. Két, a költségvetési bevételt növelő intézkedést is javasolnak: az áfa felső kulcsának 23 százalékra emelését, illetve egy általános értékalapú ingatlanadó bevezetését. Ennek mértéke egy százalék lenne, és a 30 millió forintnál drágább ingatlanokra vetnék ki.
Az idei intézkedések hatásaként a költségvetés 342 milliárd forintos bevételtől esne el: a járulékcsökkentés 300, az szja-változás 350 milliárd kiesést jelent, az áfaemelés azonban 248, az ingatlanadó pedig 60 milliárdos többletet hoz, de ezeket az összegeket felezni kell, mivel az adóváltoztatások csak július 1-je után lépnének életbe.
A szakértői anyag szerint 2010-ben további három százalékkal kellene csökkenteni a munkáltatói járulékot, és ötezer forintra növelni a tételes egészségügyi hozzájárulást. Jövőre még két bevételt növelő intézkedést javasolnak, a jövedéki adó - a benzinen és gázolajon kívüli termékek esetében - tízszázalékos emelését, valamint a társasági adó mértékének növelését. Az egészségügyi hozzájárulásból százmilliárdot, a jövedéki adóból 31 milliárd forintot remélhet a büdzsé, a 2010-re javasolt többi lépés viszont bevételkiesést jelent. A járulékcsökkentés 210, a magánszemélyek különadójának megszűntetése 29, a vállalkozások különadójának eltörlése - amely együtt járna a társasági adó 18 százalékra emelésével - 70 milliárd forint bevételkiesést okozna 2010-es költségvetésben, az áthúzódó hatások és az szja kedvezmények megszüntetésének hatásával együtt a kiesés öszszesen 345 milliárd forint lenne. A Reformszövetség 2010-ben megszüntetné az evát és az ekhót is.