Tízmilliót érő Postabank-bűn
A Legfelsőbb Bíróság Belegi József vezette tanácsa tegnap helyben hagyta a másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla döntését, miszerint a Postabank volt vezetői, Princz Gábor egykori elnök-vezérigazgató, valamint a menedzsment három tagja, Varga Iván, Tarr József és Lovas Józsefné egyaránt bűnös a hitelintézet 1998 előtti működése kapcsán különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hanyag kezelés vétségében. Emiatt a hanyag kezelés esetén kiszabható legmagasabb pénzbüntetést, Princz Gábornak 3,6 millió, a többieknek 1,5-1,5 millió forintot kell befizetniük, valamint meg kell osztozniuk a perköltségből rájuk rótt 3,4 millió forinton.
Ezzel véget ért az 1998 óta folyó büntetőügy, melyben csak úgy repkedtek a milliárdok. A Princz Gábor elnöksége alatt kitört 1997-es bankpánikban az ügyfelek néhány nap alatt tízmilliárdokat vettek ki. Az ügyészség szerint a bankot a vádlottak többéves tevékenysége nyomán majd 40 milliárd forint vagyoni hátrány érte, majd az Orbán-kormány mintegy 150 milliárd forintot tartott szükségesnek a költségvetésből a bankba tenni annak megmentése érdekében. Számítások szerint azonban a bank helyretétele az adófizetőknek akár 250-300 milliárd forintjába is belekerült, amit követően az Erste Bank 100 milliárd forint körüli összegért megvette és magába olvasztotta az előtte teljesen államosított Postabankot.
A büntetőügy 11 éve alatt több tucat személyt meggyanúsítottak, még a vádlottak padján is tucatnyian ültek. Míg az elsőfokú bíróság mindenkit felmentett mindennemű vád alól, a másodfokon eljáró ítélőtábla a bank négy volt vezetőjét elmarasztalta.
A tegnap harmadfokon eljáró tanácstól az ügyészség az ítélet súlyosbításával felfüggesztett börtönbüntetést kért, mivel szerinte az érintettek nem "gondatlanságból", "hanyagságból", hanem szándékosan cselekedtek úgy, hogy a banknál ekkora veszteségek keletkezzenek. Azaz nem hanyag, hanem hűtlen kezelés kimondását kérték. A vádlottak a korábbiakhoz hasonlóan (egy ezt kimondó elsőfokú ítélettel a hátuk mögött) teljes körű felmentést kértek. A harmadik körben már rendkívül szűk hatáskörű Legfelsőbb Bíróság tegnap minden tekintetben megalapozottnak nevezte a másodfokú, jogerős ítéletet. Ennek fenntartása mellett a tanácsvezető bíró a vádlottak kapcsán elsősorban további enyhítő körülményeket említett, mint például az üzleti jó hírnév elvesztését, Varga Iván tekintetében a megromlott egészségi állapotot, valamint a másod-, harmad-, negyedrendű vádlott esetében azt, hogy Princz Gábornak a döntésekben kezdeményező szerepe volt. A veszteségek miatti anyagi kártérítés lehetősége a most véget ért büntetőügyben nem merülhetett fel, de a tekintetben a polgári eljárások sem találtak felelőst. Vagyis egyre inkább véglegesnek tekinthető: a politikával sűrűn átszőtt ügy több százmilliárdos számláját - a most kirótt néhány milliós büntetést leszámítva - a magyar adózók fizették meg.