Gúzsba kötött települések
Az önkormányzati gazdálkodás pénzügyi kockázatairól készített, tegnap nyilvánosságra hozott tanulmány gyakorlatilag az ÁSZ jó ideje hangozatott javaslatait és ezek alátámasztását taglalja. A fő probléma változatlanul az, hogy az önkormányzati és a különféle ágazati törvények túl sok feladatot bíznak az önkormányzatokra, ám az ezek ellátásához szükséges pénznek jó ha az 50-70 százalékát megkapják. A többit saját bevételeikből kell előteremteniük.
Legalább ekkora gond, hogy a precíz és megbízható pénzügyi tervezés az önkormányzatokra sem jellemző. Igaz, a mostani gazdasági helyzetben szinte lehetetlen is lenne pontosan megmondani, mennyi lesz az idei helyi iparűzésiadó- bevétel. Ám, mivel ezen alapul a 2010-11-es visszaosztandó személyi jövedelemadó tervezése is, azokon a településeken ez igen komoly gondot okozhat, ahol ezt az adóbevételt például uniós támogatású projektbe szánják önrésznek. S változatlanul a helyi pénzügyek "időzített bombái" azok a 20 éves futamidejű, jellemzően svájci frank alapú kötvények, amelyeket többnyire nagyvárosok, megyei jogú városok bocsátottak ki - az utóbbi két évben összesen 400 milliárd forint értékben. A tanulmány szerint a kibocsátásokat az esetek többségében nem a forráshiány indokolta, mivel az önkormányzatok a pénz nagy részét állampapírban, bankbetétben tartalékolják és majd később akarják elkölteni. A számvevők szerint az nem is lenne nagy gond, ha beruházásra menne el ez a pénz - igaz, a következő két évben ez önmagában véve akár a GDP 0,3-0,7 százalékával növelheti az államháztartási hiányt az ÁSZ szerint. Sokan viszont már eddig is működési kiadásokat, lejárt hiteleket finanszíroztak a 10-15 év múlva komoly adósságot generáló forrásból. Különösen komoly gond lehet ebből a megyei önkormányzatoknál, amelyeknek a működési bevételeken túl gyakorlatilag nincs is saját bevételük.
A kistelepülési, községi önkormányzatok helyzete ebből a szempontból nem aggasztó, ott inkább a kifizetetlen, késve kifizetett számlák okoznak nagy gondot - mutat rá az ÁSZ. A problémát az önhikis - azaz önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe került - és a működésképtelen önkormányzatoknak járó támogatással nagyrészt orvosolni tudja a pénzügyi tárca. Igaz, számos esetben támogatásra nem jogosult helyhatóság is részesül ebből a keretből.
Nem konkurál az ÁSZ a Költségvetési Tanáccsal
Az idén ősszel már nem készít makrogazdasági elemzést az Állami Számvevőszék a jövő évi költségvetéshez, mivel az majd az addigra felálló Költségvetési Tanács feladata lesz majd - mondta Kovács Árpád ÁSZ-elnök. A számvevőszék a 2010-es költségvetési törvény tervezésével kapcsolatos minisztériumi kapcsolatrendszert, valamint a tervezési dokumentumok megalapozottságát vizsgálja majd a korábbiaknál behatóbban. A költségvetéssel kapcsolatos ellenőrzési feladatokon túl a számvevők az idén többek között a lakástámogatási rendszer eredményességével, a kincstári rendszerrel,
a gyorsforgalmi utakkal kapcsolatos állami feladatellátással foglalkoznak. Nagy figyelmet fordítanak majd az uniós források igénybevételére a szilárdhulladék-gazdálkodással, szennyvíztisztítással kapcsolatos projekteknél. Sorra kerülnek a következő évben a PPP-finanszírozás keretében épülő sportcsarnokok is (Sport XXI. program), valamint
a most befejeződő autópálya-építések.
Véleményt mond majd a számvevőszék egyes állami szolgáltatások átszervezésével, kiszervezésével kapcsolatban is. Így sorra kerülnek egyes kiszervezett kórházi tevékenységek, a sürgősségi betegellátás fejlesztése, a felsőoktatási törvény végrehajtása, a helyi adórendszer hatékonyságának vizsgálata.