Strauss-Kahn megmozgatta a forintot
Bár tegnap délelőtt - az utóbbi napokhoz hasonlóan - még gyengült a forint, és az euróval szembeni 285 forint fölötti szinttel az októberi csúcsot is megközelítette, délután már erősödött az árfolyam, s 276-278,5 forinton születtek üzletek a bankközi devizapiacon. Ekkora ugyanis egyre több hír látott napvilágot a Nemzetközi Valutaalap (IMF) elnöke, Dominique Strauss-Kahn magyarországi tárgyalásairól. A megbeszéléseket követő kora esti sajtótájékoztató után pedig még egyértelműbben fogalmaztak elemzők. - Eltúlzottak voltak az elnök magyarországi látogatása körül kialakult találgatások, illetve az ebből fakadó forintpiaci bizonytalanság - vélekedett Bebesy Dániel, a Budapest Bank elemzője. Hozzátéve: azok a nehézségek, amelyek 2008-ban jellemezték az országot, továbbra is léteznek, s erre a IMF elnöke is figyelmeztetett. Így többek között magas a külső finanszírozási igény, magas a külső adósság, s ezek azt eredményezik, hogy a forint továbbra is az egyik legsérülékenyebb deviza a régióban - mondta Bebesy. A jegybank helyzete a mostani környezetben meglehetősen kényelmetlen, hiszen csökkenő infláció mellett akár tovább is vághatná az alapkamatot, ez viszont további jelentős forintleértékelődéshez is vezethet, ami a devizahitelesek számára tragikus is lehet.
Összességében az elmúlt napok forintgyengülése túlzottnak mondható, kisebb korrekció következhet, azonban hosszabb távon feltehetően mégis inkább egy viszonylag gyengébb forint a valószínűbb, erősödés esetén ugyanis az MNB minden bizonnyal bátrabb kamatvágásba kezdene - tette hozzá az elemző.
A IMF első embere délutáni nyilatkozatának már nem sok hatása volt a forintpiacra - vélekedett Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Strauss-Kahn délután már "csak" megerősítette azokat a híreket, amelyek látogatásával kapcsolatban napközben nyilvánosságra kerültek. Suppan szerint a forintpiac októberi és mostani helyzete között az a különbség, hogy tavaly ősszel pánikhangulat és masszív tőkekivonás volt, hiszen csak az állampapírpiacról mintegy 900 milliárd forintot vittek el a külföldi befektetők. Ma ilyen környezetről nem beszélhetünk, viszont az egész régió hangulata nagyon nyomott. A forint, s vele együtt a lengyel zloty vagy a cseh korona is gyengült. A román lej pedig immár történelmi mínuszokat produkál csaknem napról napra. Éppen ezért könnyen lehet még további gyengülés - mondja a Takarékbank elemzője.
Korántsem légből kapottak azok a vélemények, amelyek 290 forintos kurzussal számolnak már a közeljövőben. Már csak azért sem, mert az inflációs célokat és kilátásokat még ez az egyébként nagyon gyenge árfolyam sem veszélyezteti. Vagyis inflációs oldalról nincs komoly probléma. Meglátása szerint, ha az árfolyam a jelenlegi, vagyis 280 körüli szinten stabilizálódna a héten, akkor a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsának hétfői kamatdöntő ülésén egy újabb, 0,5 százalékpontos alapkamat-csökkentésről dönthetnének. Sok múlhat a csütörtökön megjelenő inflációs adaton is.