Beadta a nyugtatót az IMF
- Nincs különösebb oka annak, hogy Magyarországon tárgyaltam - mondta Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatója budapesti sajtótájékoztatóján. A felröppent hírekkel szemben, amelyek szerint az IMF és Magyarország között vita alakult ki a készenléti hitelcsomag végrehajtásáról, az igazgató azzal indokolta látogatását, hogy a pénzügyi válság kirobbanása után Magyarország az elsők között fordult a szervezethez, így itt a legelőrehaladottabb a közös program. Más államokba is elmegy, a többi között Ukrajnába - tette hozzá.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a vezérigazgatóval folytatott megbeszélése után azt mondta: bár Magyarország az IMF segítségével eddig sikeresen csökkentette a nemzetközi pénzügyi válság hatásait, világos, hogy még nem vagyunk a folyamat végén. A válság mélyebb és hosszabb, mint amire a kormány számított - tette hozzá. Kijelentette, újra és újra végig kell gondolni: hogyan változnak a korábbi feltételezések a gyorsan romló világgazdasági közegben. Arra ösztönzi a kormányt és a parlamentet, ha helyzet van, ne habozzanak, keressenek új eszközöket, amelyekkel fenntartható az ország finanszírozhatósága és ösztönözhető a gazdaság növekedése. Ha radikális lépésekre lesz szükség, a kormány azokat is vállalja - mondta.
Dominique Strauss-Kahn szerint eddig a terv szerint halad az IMF- megegyezés megvalósítása, a kormány megkezdte a szükséges reformokat, a 2008-as számok pedig megfelelnek annak, amit a valutaalap várt. Szerinte a kabinet idejében felvette velük a kapcsolatot, és ennek köszönhető, hogy Magyarországon nem következtek be bankcsődök. Hangsúlyozta, a megállapodás nem az IMF, hanem a kormány tervei alapján készült el. Arról, hogy egy ország milyen politikát akar követni, a parlamentnek kell döntenie. Ha az elképzelés megfelel az IMF elvárásainak, akkor azt finanszírozza.
A jövőt illetően vannak aggodalmai, hiszen a globális gazdasági előrejelzések egyre rosszabbak. Az IMF ennek tükrében módosítja a világgazdaság idei növekedésére vonatkozó prognózisát. A negatív tendencia hatása alól Magyarország sem vonhatja ki magát. Az IMF ebben a helyzetben oly módon tudja hasznossá tenni magát, hogy segít visszatérni az országnak a fenntartható gazdasági növekedés pályájára. Most előremutató döntésekre van szükség. A végrehajtandó strukturális reformok listája szinte minden országban azonos. Itt is és máshol is hozzá kell nyúlni a bankszektorhoz, a pénzügyi szabályozáshoz és felügyelethez. Hatékonyabb munkaerő-piaci intézkedések kellenek, és elengedhetetlen az állami kiadások csökkentése, illetve egy olyan adóreform végrehajtása, amely igazságosabb és hatékonyabb a mostaninál.
Általános adócsökkentést azonban az IMF most semmiképpen nem támogat. - A fiskális probléma olyan nagy, hogy ennek nincs tere - jelentette ki a vezérigazgató. - Átcsoportosítás persze végrehajtható - tette hozzá. Utóbbiban az IMF képes segíteni, mert hasonló problémával már sokszor találkozott.
A forint árfolyamáról Dominique Strauss-Kahn annyit mondott, hogy a piac sérülékeny és ingadozó, ám a nemzeti valutát sikerült azon a szinten stabilizálni, ami elvárható volt. Szerinte nincs ok aggodalomra. Arról, hogy a romló világgazdasági környezetben módosítani kell-e a 2009-es költségvetés számait, azt mondta, minden büdzsé feltételezéseken alapul, és a magyar kormány képes arról dönteni, hogy jelen helyzetben szükség van-e változtatásra.
Veres János pénzügyminiszter tegnap külföldi újságírók előtt erről azt mondta: a kormány megvárja az Európai Bizottság még januárban nyilvánosságra kerülő legújabb gazdasági előrejelzését, mielőtt arról döntene, kell-e változtatni idei gazdasági előrejelzésén. Hozzátette, a kabinet kész további költségvetési intézkedéseket hozni, hogy biztosítsa az idei államháztartási célok teljesítését. Amennyiben az inflációra, a GDP-re és az adóbevételre vonatkozó várakozás irreálisnak bizonyul, a kormány további lépéseket tesz.
Elemzők szerint a kormány egyszázalékos gazdasági csökkenést feltételező idei előrejelzése túlságosan derűlátó, miközben az infláció feltehetően kisebb lesz a hivatalosan várt 4,5 százaléknál. Veres János elismerte, hogy az inflációs prognózis magasabb lehet a tényleges adatnál, de a globális energiaárak alakulása szerinte bizonytalanná teszi annak alakulását.
A GDP idei alakulásáról szóló prognózisok (százalék)
Forrás: Népszabadság-gyűjtés
Kormány | -1 |
Pénzügykutató Zrt. | -2 |
ECOSTAT | -1,3 |
GKI Gazdaságkutató Zrt. | -2,5 |
Kopint-Tárki Zrt. | -1-1,5 |