Készülünk a gázhiányra

Magyarország januártól számol az Oroszországból származó gáz kimaradásával - tudta meg lapunk. Ugyanakkor a kormány "nagyon szeretné", ha a hazai gázellátás biztonságát fenyegető ukrán-orosz vita nem lenne hatással a magyar ellátásra - hangsúlyozta a kormányszóvivői tájékoztatón lapunk kérdésére Molnár Csaba energiaügyi miniszter.

Meglátása szerint megtették a szükséges intézkedéseket: létrehoztak egy bizottságot a gázellátás biztonságának nyomon követésére, illetve feltöltötték a kereskedelmi és a stratégiai tárolókat annak érdekében, hogy ha Ukrajna felől nem érkezne gáz, azt hazai forrásból ki lehessen pótolni.

Ismeretes: Oroszország hárommilliárd dollár állítólag kifizetetlen gázszámla miatt azzal fenyeget, hogy januártól megszünteti az Ukrajnának szánt gázszállításokat. Noha az ukrán és az orosz fél is úgy látja, ez a szerződések alapján nem érintheti az Ukrajnán keresztül ellátott külső államokat, 2006-hoz hasonlóan technikailag nincs kizárva, hogy a kieső belföldi szállításokat Ukrajnában illegálisan a tranzitból "pótolják" ki. Az ország nem enged gázhálózatához külső megfigyelőket.

Viktor Zubkov, Oroszország első miniszterelnök-helyettese, egyben a Gazprom elnöke, levélben tájékoztatta az ügy állásáról Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt. E szerint a Gazprom "szándékozik" végrehajtani az uniós partnerekkel szembeni kötelezettségvállalásait, illetve az év végéig hátralévő időben "mindent megtesz" az Oroszország és Ukrajna közötti megállapodás megkötése érdekében.

A magyar kormány üdvözölte az orosz fél gyors tájékoztatási szándékát, reményét fejezte ki aziránt, hogy a vitát sikerül rendezni. Az MTI szerint Zubkov egy, az uniós vevőknek szóló tegnapi közleményében már nem zárta ki, hogy január 1-jétől problémák lehetnek a gázellátásban.

Lapunk információi szerint kormánykörökben arra készülnek, hogy a többi érintett országgal együtt januártól Magyarországon is csökken az Oroszországból Ukrajna felől érkező gáz nyomása. Az energiahivatal emiatt kérte be nemrég az érintett gázcégek adatait a gáztárolók töltöttségéről, a hazai kitermelés lehetőségeiről, illetve a diszpécserszolgálatok naprakészségéről.

Értesülésünk szerint a hazai szabályok kimondják: úgynevezett krízisbizottságot kell alakítani akkor, ha meginog a gázellátás biztonsága. Ez gyakorlatilag akkortól érvényes, amikor az első jelzések érkeznek az ukrán irányú gázellátás rendellenes működéséről. (Ez néhány nappal azelőtt megtörténhet, hogy a probléma ténylegesen jelentkezik az ukrán-magyar határon.)

A helyzet kísértetiesen hasonlít 2005/2006 telére, azzal a különbséggel, hogy a kormányok ma már sokkal komolyabban veszik a fenyegetéseket. Az akkor elhangzott adatok szerint, ha egyáltalán nem érkezne be Magyarországra gáz - alternatív forrásokra nincs esély -, akkor a hazai tárolók és mezők néhány hónapig lennének képesek ellátni a hazai lakosságot. Ipari létesítmények leállítására pedig szinte az első pillanattól kezdve szükség lenne.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.