IMF: tovább csökkenthető a kamat
A megállapodásnak megfelelően haladnak Magyarországon a pénzügyi, szakpolitikai és gazdasági folyamatok - mondta James Morsink, a budapesti IMF-küldöttség vezetője. A valutaalap és az Európai Bizottság szakértői egy hetet töltöttek nálunk, hogy áttekintsék, mi történt az országban október eleje, a készenléti hitel jóváhagyása óta.
A pénzpiaci feltételek általában javultak, de Magyarország még mindig nyomás alatt van - mondta Morsink. Az árfolyam nagyjából stabil, az állampapírok hozamai csökkennek, az anyabankok továbbra is támogatják magyarországi leányaikat - összegezte tapasztalatait. Ezzel együtt a külső finanszírozás feltételei még nehezek, és mivel 2009 globálisan sem alakul majd túlságosan jól, ez még romolhat is.
Mint mondta, a gazdaság számai megerősítik, hogy megkezdődött a visszaesés. A harmadik negyedéves GDP-adatoknál a következő háromhavi várhatóan még rosszabb lesz. Főként az ipar és az export eshet vissza. Magyarország helyzetét az sem könnyíti meg, hogy Európában tovább folytatódnak a hitelezési megszorítások, és a kereskedelmi partnerek gazdaságai is lassulnak.
A költségvetési politikával elégedett a küldöttség, az államháztartás hiánya idén várhatóan teljesíti a kitűzött mértéket, a GDP-arányos 3,4 százalékot. A jövő évi büdzsé jelen helyzetében ugyancsak hozhatja az előirányzott kiigazítási mértéket - mondta a szakértő. A Valutaalap szerint helyes volt meghozni a költségvetési felelősségvállalásról szóló törvényt, mint ahogy a bankokat támogató jogszabály is szükséges. Bár a magyar pénzintézetek jelenleg erősek - tette hozzá -, a globális pénzhiány, a gazdaságok viszszaesése miatt fontos, hogy az itteni bankoknak is meglegyenek ugyanazok a tőkeemelési és hitelfelvételi lehetőségei, mint más uniós országok pénzintézeteinek.
A szakértő szerint a Magyar Nemzeti Bank jól döntött, amikor kamatot csökkentett, az infláció ugyanis alacsonyabb, mint amire számítani lehetett. De - tette hozzá - ez elsősorban az élelmiszer- és az üzemanyagárak csökkenésének köszönhető, ami nem áll fenn a végtelenségig. A változékony pénzpiaci feltételek miatt óvatosan kell végrehajtani a további alapkamat-csökkentést - mondta James Morsink. Hozzátette, a befektetői bizalom fenntartása érdekében kulcsfontosságú az IMF-csomaggal is összefüggő gazdaságpolitika megvalósítása.
A világgazdaság a jövő év végén vagy 2010 elején kezdhet gyógyulni egy nagyon nehéz év után, mondta a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója, Dominique Strauss-Kahn hétfőn egy madridi konferencián. Úgy vélte, a kormányok eddigi gazdaságösztönző intézkedései nem elegendők. Hozzátette: az IMF januárban minden bizonnyal rontani fogja a világgazdaság jövő évi növekedésére szóló előrejelzését. Részletekbe nem bocsátkozott, csak annyit mondott, hogy a világgazdasági recesszió lehetősége kétségkívül előttünk áll. Szerinte Kína növekedése jövőre akár öt százalék körülire is lassulhat az erre az évre várt 9,4 százalékról. Az IMF novemberben már 2,2 százalékra rontotta a világgazdaság jövő évi átlagos növekedésére szóló előrejelzését, az októberben jósolt három százalékról.