Az evások is gyűjtögethetnek
A jövő évtől szigorodnak az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) hatálya alá tartozó vállalkozások és egyéni vállalkozók számlatartási kötelezettségei; amennyiben ezeket nem teljesítik, mulasztási bírságot róhat ki rájuk az APEH - ismerteti az MTI a február elsején hatályba lépő szabályt. E szerint az evásoknak továbbra sem kell elszámolniuk költségeiket (hiszen adójuk ugyanannyi akkor is, ha veszteségesen működnek, és akkor is, ha minden megkeresett forint profit a számukra), ám február 1-jétől meg kell őrizniük a beszerzéseikhez kapcsolódó számlákat. Ha vannak céges beszerzéseik. A szabály úgy szól: az áru vagy szolgáltatás értékének 20 százalékáig terjedő mulasztási bírsággal sújtható az, aki számlatartási kötelezettségét megsérti.
A gazdaság kifehérítését szolgáló intézkedés a magyarázatok szerint persze nem jelenti azt, hogy a revizorok meg tudnák állapítani: ha ellenőriznek egy evás céget, annak volt-e olyan kiadása, amiről nincs számlája. Ehhez arra volna szükség, hogy a vállalkozó maga vallja be: bár vásárolt új gépet, alapanyagokat, ám a számlát nem tette el. (Ezzel ugyan az államot ő maga nem károsította meg, hiszen adót ugyanannyit fizet, de megadta a lehetőségét annak, hogy az eladó megtegye, hiszen az a cég, amely az evásnak értékesített, esetleg nem könyvelte le a bevételt, vagyis közteher-mentesítette magát.)
Ha önbevallás nincs, akkor a revizor aligha tehet bármit, legfeljebb gyanús lehet neki, hogy az asztalosként dolgozó evás hogyan tud bútorlap, csavar beszerzése nélkül dolgozni. (Az asztalos mondhatja azt: korábbi készletből dolgozik). Az evások ellenőrzésekor így az adórevizor nem tehet semmit: ha nincs beismerő vallomás, nem kérheti számon a nem látható számlákat.
Módszer persze volna erre. A revizor becsléssel állapíthatná meg a valós költségeket (ezt alkalmazzák is máshol), csakhogy a becslés az adó elkerülésekor alkalmazható módszer. Az evás maga viszont a számla elhanyagolásával nem került meg adót, így ez az ellenőrzési technika itt jogilag nem volt bevezethető.
Az MTI-nek név nélkül nyilatkozó szakértők azt magyarázták: nem is az evázók ellenőrzésekor "bukik" majd ki a mulasztás, hanem a kapcsolódó vizsgálatoknál. Vagyis, ha valamely vizsgálat során kiderül, hogy valaki evázó számára értékesített valamilyen árut vagy szolgáltatást, ellenőrizhetik, hogy az evás megtartotta-e a számlát. Vagyis az evás a számlakéréssel csak magát tudja bonyodalmaknak kitenni. Ha nem kér céges számlát - és hagyja, hogy számla nélkül, feketén adjanak el neki bármit, akkor nem kérhet rajta számon senki semmit. Ha kér számlát - és így bekerül egy adatbázisba - akkor meg kell tartania. Ebben az esetben az APEH azt ellenőrizheti, hogy az a számla, amit kért, tényleg megvan-e neki.
Hozzá kell tenni: az evát épp olyan cégek választották, ahol a társaságot érintő költségek nullát tesznek ki, vagy legalábbis rendkívül alacsony a költséghányad. Az eva leginkább olyan szellemi tevékenységeket folytató vállalkozások adója, ahol az átalány előtt a művi ráfordítások elszámolása volt jellemző. Az eva épp az álszámlák gyűjtögetésétől és az ezzel járó többletadminisztrációtól kímélte meg ezeket a vállalkozásokat. Ott, ahol valóban nagy költségek merülnek fel (ilyen az ipari, kereskedelmi tevékenységek többsége), az eva választása nem éri meg az adózóknak.
Az MTI ismertetése szerint az evás adóalanyok száma 2007 végén meghaladta a 98 ezret, s 53 százalékuk társas vállalkozás volt. Az egy adózó vállalkozásra, illetve vállalkozóra eső átlagos bevétel 2007-ben közel 6,4 millió forint volt, ezen belül az egyéni vállalkozók átlagosan 4,5 millió, a társas vállalkozások átlagosan nyolcmillió forint bevételt értek el. Az evás adóalanyok mintegy 40 százaléka 2,5 millió forint alatti, 57 százaléka ötmillió forint alatti éves bevételt ért el. Az eva adókulcsa jelenleg a bruttó árbevétel 25 százaléka. Az idén október végéig 117,8 milliárd forint eva folyt be a költségvetésbe, 11 milliárddal (10 százalékkal) több, mint 2007 első tíz hónapjában. A 2008-es költségvetési terv 168,7 milliárdos bevételt irányoz elő a tavalyi 152,8 milliárd forint után.