Feláldozhat a külföldi hálózatából az MKB tulajdonosa
Alapos fogyókúrára és egyben jelentős átalakításra kényszerül a pénzügyi válságban megrogygyant Bayerische Landesbank (BayernLB), amelynek legalább 30 milliárd eurós állami és tartományi támogatásra van szüksége a talpon maradáshoz.
Georg Fahrenschon (CSU) bajor tartományi pénzügyminiszter a hét végén Münchenben közölte, hogy a félig állami tulajdonú pénzintézetnek a jövőben jelentős mértékben le kell építeni nemzetközi hálózatát. A délkelet-európai terjeszkedés helyett mostantól a bajor kis és középvállalkozások támogatása lesz a bank fő feladata.
A BayernLB legnagyobb külföldi érdekeltsége a klagenfurti székhelyű Hypo Group Alpe Adria után a magyar MKB Bank. Az MKB-ban közel 90 százalékos részesedéssel bír a BayernLB. Az érdekeltségek leépítése, illetve a terjeszkedés leállítása még akkor is érzékenyen érheti az MKB-t, ha maga nem kerül eladósorba. A magyar bank ugyanis a BayernLB terjeszkedési bástyája a régióban. Az anyabank 2005-től az MKB-n keresztül hajtotta végre bankfelvásárlásait. A magyar érdekeltség 2005-ben megvásárolta a bulgár Unionbank többségi tulajdonát, majd 2006-ban a román Romexterra Bankét is, ezt követően pedig az ő dolga volt az új leánycégek fejlesztése. (Az MKB egyébként a magyar bankprivatizációs folyamat egyik utolsó lehetőségeként megvásárolta majd beolvasztotta a Konzumbankot.)
Bajor kormányzati közlések szerint a BayernLB-nek szánt fogyókúra főleg létszámleépítésből fog állni, a kilátásba helyezett elbocsátások vonatkoznak a 14 ezer németországi és ötezer külföldi alkalmazottra. Korábban a pénzintézet azt közölte, hogy 2011 végéig legalább 400 millió eurót kíván megtakarítani.
A BayernLB körül egyébként a helyzet olyan súlyos, hogy a bank azonnali 10 milliárd eurós tőkeemelésre szorul. Emellett a két tulajdonos, a bajor állam és a bajor takarékpénztárak szövetsége több mint hatmilliárd eurós hitelgaranciát nyújt, amit a német szövetségi kormány - az itteni bankoknak szánt 500 milliárd eurós központi mentőövből - további 15 milliárd euróval fejel meg. Októberben a második legnagyobb német tartományi bank tőkeigénye még 6,4 milliárd euró körül mozgott, de mint kiderült, a korábbi évekből még "számos csontváz" maradt a szekrényekben. A válság ellenére Horst Seehofer (CSU) bajor tartományi kormányfő kitart azon terve mellett, hogy 2015-ig szanálják a BayernLB-t, s utána pedig privatizálják.
Olcsóbban veszi meg és gyorsabban integrálja a Commerzbank a Dresdner Bankot. Az eredetileg bejelentett 9,8 milliárd euró helyett csak 5,1 milliárd eurót fizet a Commerzbank a Dresdner-tulajdonos Allianz biztosítási konszernnek. Az "árcsökkenést" a globális pénzügyi válság okozta, aminek következtében a Dresdner-részvények értéke is esett. A müncheni székhelyű Allianz mindenesetre óriásit bukott a 2001-ben mintegy 24 milliárd euróért megszerzett pénzintézettel. Martin Blessing, a Commerzbank főnöke közölte, hogy a tervezett kétszakaszos átvétel helyett már 2009 januárjában beolvasztják a Dresdnert. A fúzió nyomán az összesen 67 ezer munkahelyből kilencezret terveznek megszüntetni. A Dresdner Bank név eltűnik, az "új Commerzbank" 12,3 millió ügyfelével és 1100 milliárd eurós mérlegfőösszegével Németország második legnagyobb kereskedelmi bankja lesz a piacvezető Deutsche Bank mögött.