Soros szerint a válság a rendszerből következett

Ez a válság régóta kódolva volt a rendszerbe, és sokkal súlyosabb, mint amilyenre valaha is gondoltam - mondta a Közép-európai Egyetem diákjai és üzletemberek előtt Soros György, magyar származású amerikai pénzember, aki azonban udvariasan kitért a kérdés elől, miszerint jól reagált-e ebben a helyzetben a magyar kormány.

- Nem vagyok abban a helyzetben, hogy megítéljem a magyar kormány lépéseit, de az biztos: Magyarországon kevesen fizetnek sok adót, s ez az egyik oka annak, hogy a magyar gazdaság áldozatként élte meg a pénzügyi krízist. De ez régről jövő probléma, s kétségkívül roppant egészségtelen. Noha érthető, ha a politikusok nem kezdeményezik a drasztikus változásokat az adók terén, mert lehet, hogy legközelebb nem választják meg őket - mondta udvariasan Soros.

Hazánk helyzetéről nem is mondott ennél többet a nemzetközi hírű pénzember, tekintettel arra, hogy közönsége is nemzetközi volt. Szerinte a rendszerbe már rég kódolva volt ez a baj, s maguk a piacok főzték ki, amit most kénytelenek szenvedni. Figyelmeztetett: a gazdaság jelenlegi helyzete nem tükrözi hűen azokat a problémákat, melyekkel a pénzpiacoknak szembe kell nézniük.

Hallgatóságát nem lepte meg, noha már az előadása elején kijelentette: ez a pénzügyi válság sokkal súlyosabb, mint amilyenre valaha is gondolt. - Obama elnök számára a legnagyobb kihívás az lesz, hogy visszatérítse az Egyesült Államokat a helyes útra. De az elnöknek tisztában kell lennie azzal, hogy a globális gazdaságban az USA megszűnt a gazdaság egyedüli motorjának lenni. Így aztán el kell gondolkodni azon is, hogy meddig tartható az az állapot, melyben a globális pénzpiacokat gyakorlatilag Washingtonból szabályozzák. Könnyen lehet, hogy nem sokáig - mondta Soros.

Hangsúlyozta, hogy a válságot nem egy hirtelen összeomlás, esetleg az olajárrobbanás hozta felszínre, hanem az évek óta kódolva volt a pénzügyi rendszerbe. Ráadásul, mint kifejtette, egy úgynevezett szuperlufival állunk szemben: nem csak a jelzálogpiacbon tapasztalható természetellenes folyamatok okozták a mostani bajokat. - Ha csak ezen a téren van baj, akkor a piac korrigálta volna magát. De keletkezett még több buborék és létrejött egy szuperlufi - mondta. Vagyis, ha esnek az árak, nem csak a hitelezés bővítésével kell növelni a piacokat, s arra is figyelni kell, hogy az ésszerű nyereségek megmaradjanak a pénzügyi termékekben.

Az egyik legfontosabb megoldás - többek között - az lehet, hogy meg kell határozni minimumhaszon- és minimumtartalék-követelményeket. Hangsúlyozta, hogy ezt nemcsak a pénzügyi intézményekre érti, hanem azon országoknak is tartalékolniuk kell, melyek jócskán függnek egy erősebb állam piacától. Soros ugyan Amerika kapcsán Brazíliát említette, de számos más párhuzam vonható, amelybe belefér hazánk is.

Ugyanakkor hangsúlyozta a szabályozás megújításának fontosságát is: folyamatos konzultációra van szükség a piaci szereplők és a szabályozó hatóságok között, s meg kell újítani a rendszert, alapjaiban. - A hatóságokkal nem volt probléma: megtették a szükséges lépéseket, de nem tudták kontroll alatt tartani a folyamatokat és a piacokat. Csak szaladtak az események után, de lassúak voltak - mondta Soros, aki szerint legutóbb ezen hatóságok még sikeresen akadályozták meg, hogy bizonyos ésszerűtlen lépések megmérgezzék a piacokat, most viszont nem.

Igaz, szerinte a legnagyobbaknak, így például a Lehman Brothersnek sem volt koncepciója arra az esetre, ha bekövetkezik a legrosszabb forgatókönyv. A 700 milliárdos bankmentő csomag Soros szerint csak levegőt hagy a piacnak, amelynek nincsenek tervei a megoldásra.

Soros György az előadáson
Soros György az előadáson
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.