Bajban az acélipar

Sejthető volt: ha a Dunaferrnél megszorító intézkedéseket vezetnek be, az ArcelorMittalnál sem mehetnek tökéletesen a dolgok. Így nem is volt meglepő, hogy a világ legnagyobb acélgyártója bejelentette, a gazdasági recesszió, a kereslet drasztikus visszaesése miatt 30 százalékkal csökkenti termelését, s az év végéig takarék üzemmódra áll át.

A további lépéseit pedig a piaci körülményekhez igazítja. Nem kétséges, hogy a termeléscsökkenés a jövő évre is áthúzódik - ismerték el a vállalatóriásnál. Az ArcelorMittal húsba vágó költségcsökkentési intézkedésekről is döntött. E szerint már az idei beruházási büdzsét is megkurtítják, hétmilliárd dollárról 5,5 milliárdra, míg jövőre az eredetileg tervezett 9 milliárdos keretet a felére veszik vissza. A nyolc évre előirányzott, összesen 35 milliárd dolláros fejlesztési, terjeszkedési és cégfelvásárlási programjukat pedig gyökeresen átdolgozzák. Az eredeti cél az volt, hogy acéltermelésüket 2015-re a jelenlegi évi 110 millióról minimum 130 millió tonnára futtassák fel.

A 45 milliárd dolláros vagyonával a Forbes magazin idei listáján a világ negyedik leggazdagabb üzletembereként szereplő indiai cégtulajdonos, Lakshmi Mittal már figyelmeztette is a befektetőket, hogy az idei utolsó negyedév nyeresége mélyen a várakozások alatt alakul majd. A múlt hónap eleje óta ugyanis sorra mondják vissza vagy módosítják megrendeléseiket az építőipar, a járműipar nagy vállalatai, mélybe rántva ezzel az acélárakat - emlékeztet a Financial Times. Ennek eredményeként a harmadik negyedév 25,6 millió tonnás eladása után az év utolsó három hónapjában már csak 18,5 millió tonnás teljesítmény szerepel majd a cég könyveiben. A harmadik negyedévben a 8,6 milliárd dolláros adózás előtti nyereség még 29 százalékos növekedést mutatott az előző év hasonló időszakához képest, ám az utolsó negyedévben már csupán 2,5-3 milliárd dolláros eredményre számíthatnak.

"A gazdasági válság olyan elemi erővel tört ránk, amire senki sem számított" - ismerte el a cég részvényeinek 44 százalékát birtokló Mittal. Hozzátette azonban, hogy miután a szektor valamennyi jeles szereplője csökkenteni kényszerül a termelését, nem elképzelhetetlen az árak ismételt, lassú ütemű emelkedése, már 2009 elejétől. Az emelkedés ráfér a cégóriás részvényárfolyamára is, amely június óta 70 százalékot zuhant.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.