Orosz milliárdosok vesszőfutása

Oligarchából egy időre "aligarchává" változtak az orosz multimilliárdosok. Sokba került számukra a tőzsdekrach, a recesszió és a grúziai villámháború: a 25 leggazdagabb orosz vagyona 5 hónap alatt 62 százalékkal csökkent. Kétség sem fér hozzá, hogy csak átmenetileg.

Öt hónap alatt 230 milliárd dollár. Ennyit veszítettek a legnagyobb orosz oligarchák a birtokukban lévő részvények és más vagyonelemek leértékelődése nyomán. Az összeg négyszerese a világ leggazdagabb üzletemberének tartott amerikai Warren Buffett vagyonának. A Forbes magazin listáján szereplő 25 leggazdagabb orosz május 19. és október 6. között vagyonának 62 százaléka vált füstté, miközben a rubelben vezetett moszkvai Micex tőzsdeindex 61 százalékos zuhanást élt meg. A globális hitelválság, az energiaárak és a nyersanyagárak mélyrepülése - kombinálva a grúziai villámháború okozta piaci feszültségekkel -, valóságos tőkekivonási rohamot indított el a parketten. A BNP Paribas felmérése szerint csak augusztus óta 74 milliárd dollár hagyta el rövid úton Oroszországot.

A leggazdagabb orosz, Oleg Deripaszka 16 milliárd dollárral lett szegényebb. Az alumíniumbáróból lassan sztaniolbáróvá soványodó üzletember múlt héten kiszállt a német Hochtief építőipari vállalatból és eladta a Magna Internationalben lévő részesedését is. (A Ruszalban és a Strabagban azonban benne maradt.) Nála is rosszabbul járt Roman Abramovics, az Evraz és a Chelsea futballklub tulajdonosa, aki 20 milliárdtól vett búcsút, és ez az összeg még nem tartalmazza az ingatlanainak értékvesztését. Ennyi pénzből ezer Ronaldinho szintű klaszszissal tudta volna bővíteni a Chelsea keretét. (A brazil csatár 20 millió dollárért lett a nyáron az AC Milan játékosa.) Abramovicson is túltesz azonban Vlagyimir Liszin, aki 22 milliárd dolláros mínusszal a feketelista élére állt. A négy nagy orosz acélgyártó közé tartozó Novolipetszk elnök-tulajdonosa vagyonának 85 százalékától mondhatott le. Az acélbárókra rájárt a rúd: az Evrazban érdekelt Alexander Ambramov vagyona 13,2 milliárdról 2,2 milliárdra csökkent, s a piacvezető Szeversztal első emberének, Alekszej Mordasovnak is csak 5,8 milliárdja maradt.

Az energiaipar is kitermelte a maga áldozatait. A legnagyobb független olajtermelő, a Lukoilt irányító Vagit Alekperov 20 százalékos részesedésének értéke a szeme láttára csökkent 19,5 milliárdról 7,2 milliárdra. Helyettese, Leonyid Fedun részvénypakettja 8,4-ről 3 milliárd dollárra árazódott le. Mindketten kijelentették, hogy bíznak a cégben, s felvásárolják a papírjait, látván, hogy milyen alacsony az árfolyam.

Akik időben kiszálltak: azok, most dörzsölhetik a markukat. Köztük például Mihail Prohorov, aki 25 százalékos Norilszk Nikkel-részesedését márciusban adta el Oleg Deripaszka Ruszaljának, akkor, amikor a fém világpiaci ára épp történelmi rekordra ért. Onnan viszont lejtőre állt a nikkelár, ami azt jelenti, hogy 13-ról 3,4 milliárd dollárra értékelődött le a pakett, amelyért - lapértesülések szerint Prohorov legkevesebb 7 milliárdot tehetett zsebre - készpénzben. Szeptember végén ebből félmilliárdot fizetett ki a Renaissance Capital befektetési bank feléért. A részvényekhez olcsón, negyedáron jutott hozzá. "A válság a legkiválóbb idő a nagybevásárlásra" - indokolta a lépését Prohorov.

Olyan nagyon azért nem kell siratni az orosz oligarchákat, akinek elegendő készpénze és megfelelő politikai kapcsolatai vannak hamar hozzálát a következő milliárd összegyűjtéséhez. És sikerrel is jár. Mint ahogy Viktor Vekszelberg, az olajiparban érdekelt Renova befektetői csoport alapító-tulajdonosa is megjegyezte: a piac, s vele együtt az erőviszonyok visszarendeződnek, az egyetlen kérdés csak az, hogy mikor. Szerinte erre azért még várni kell.

Abramovics egy Chelsea-meccsen
Abramovics egy Chelsea-meccsen
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.