Külföldön Simor a példakép
A Bloomberg az Orbán–Simor konfliktus összes elemét feleleveníti helyzetértékelésében, megállapítva, hogy a Simor András irányítása alatt működő Magyar Nemzeti Bank megőrizte függetlenségét. Egyedül az Alkotmánybíróság elnökét, Paczolay Pétert említi a Bloomberg, mint olyan vezetőt, akit nem kényszerített posztja elhagyására az Orbán-kormány, igaz, intézménye erejét az általa vizsgálható jogszabályok körének drasztikus szűkítésével jelentősen csorbította.
Példaként hozzák fel, hogy az Alkotmánybíróság a 3000 milliárd forint értékű magán-nyugdíjpénztári vagyon államosításának kérdésében is képtelen volt állást foglalni. Emlékeztetnek még Farkas Ádámra, aki a rögtön felismerte az új idők szavát, s egy hónappal a választások után lemondott állásáról, átadva a PSZÁF elnöki székét az Orbán bizalmi embereként számon tartott Szász Jánosnak.
Ewald Nowotny osztrák jegybankelnök, egyben az Európai Központi Bank kormányzótanácsának tagja méltatta Simor hozzáállását, az európai értékekért vívott csatáját. Megjegyezte, hogy Simor András ebben számíthatott az Európai Unió támogatására, amely a IMF-hitelmegállapodás előfeltételei közé sorolta a jegybanki függetlenség tiszteletben tartását, az uniós jogszabályoknak számos ponton ellentmondó, tavaly év végén a nemzetközi nyomás dacára áterőszakolt MNB-törvény ilyen irányú módosítását.
Simor András hatéves mandátuma jövő márciusban lejár, azaz már egy éve sincs hátra megbízatásából. Ewald Nowotny éppen azt az állhatatosságot és kitartást csodálja a magyar jegybankelnökben, amivel a bankja függetlenségét védi, és állja a személyét érintő támadásokat, mert ezzel bátorítja azokat is, akik ellenzik, hogy kormányzati befolyás alá kerüljön a monetáris politikáért felelős intézmény.
"Simor még most is, ideje fogytán sem adja fel a küzdelmet, mert ezzel példát akar mutatni. Remélem, hogy sikeres lesz a küzdelme, és nemcsak csatát, hanem a háborút is megnyeri” – mondta az osztrák jegybankelnök.