Kritikus pillanat: spekulációs támadás a forint ellen

Majdnem 310 forintba került egy euró néhány percre, de innen visszafordult a piac. Egyelőre. Az elemzők szerint spekulációs támadás is lehet a háttérben, kamatemelést próbálnak kikényszeríteni, a 320 forintos rekord sincs messze.

Az éjszakai erősödés után ismét zuhan a forint az euróval szemben. Reggel még a 302-303 forintos szinten várta a napot, azóta elérte a 310 forintot az árfolyam, onnan fordult vissza, most éppen megint a 308-as 309-es szint között ingadozik. Az árfolyam folyamatosan törte meg az úgynevezett technikai ellenállási szinteket, de visszapattanni látszott a lélektaninak tartott kétéves mélypontról, a 310-es szintről. A magyar valuta a svájci frankkal szemben jelenleg kétéves mélyponton van – meghaladta a 253-as szintet –, a dollárnál négyhavi mélyponton járt 227 felett.

Az elemzők spekulációs támadást látnak a háttérben. A török jegybank tegnap esti lépése reggel még nyugtatóan hatott a piacokra, délutánra viszont mindenki ismételt kamatemelésekre kezdett spekulálni. Elképesztő mértékben esett a líra, a befektetők olyan államokat keresnek, ahol hirtelen döntéseket lehet kikényszeríteni.

Magyarország ebből a szempontból jó terep lehet. Ahogy Kuti Ákos, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője fogalmazott, a magyar lány ebben a nagy hidegben is miniszoknyában ment az utcára. Az nem tett jót, hogy Matolcsy György az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) üzleti fórumán elmondott beszédében nem a ma kialakult kihívásokra reagált, hanem további kamatcsökkentésre látott lehetőséget. A piac azokat a helyeket támadja, ahol nem feltétlenül indokolt az alacsony kamatszint – mondta Kuti, aki szerint a támadás szintjét éppen Dél-Afrika lépése mutathatja: az elmúlt órákban szintén kamatot emeltek.

Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfóliómenedzsere szerint Matolcsy bejelentése a jelenlegi globális környezetben egy teljesen elhibázott üzenet volt. Bebesy szerint a török történések iszonyatos figyelmeztetést jelentenek arra, hogy a piaci szereplők tesztelnek majd újabb alacsony kamatszinttel rendelkező országokat. Addig jártunk a vékony jégen, míg a jelek szerint bajba kerültünk – magyarázta.

Később a jegybank beavatkozott. A Monetáris Tanács tagjára, Pleschinger Gyulára jutott a szóbeli intervenció feladata, aki a Reutersnek nyilatkozva arról beszélt, hogy a testület figyelembe veszi döntéseinél a piaci fejleményeket. Ezenkívül pedig úgy értelmezte a jegybankelnök szavait, hogy azok arról szóltak: sokkal jobb helyzetben vagyunk, mint a kamatemelésre kényszerített országok. Az intervenció azonban nem volt nagyon hatásos, az egyébként megnyugodni látszó piacon kicsit javított az árfolyamon, amely azonban továbbra is 308 felett jár.

Bebesy Dánie úgy véli: a gyengülés mögött az amerikai jegybank döntését, vagyis mélyebb okokat kell keresni. A feltörekvő piacokat kifejezetten hátrányosan érinti a kötvényvásárlási program csökkentése, a Fed által biztosított likviditás ugyanis erősítette ezen országok devizáit, míg párhuzamosan csökkentette a kötvényhozamokat. Ezért csökkenthették ezen országok jegybankjai a kamataikat anélkül, hogy a devizáik gyengültek volna. Az alacsonyabb kamatok jót tettek a növekedésnek is, vagyis a feltörekvő piaci országok számára kifejezetten kedvező volt a 2013 májusa előtti időszak. Elemzők rendre rámutattak és felhívták a figyelmet, hogy mindez óriási kockázatot hordoz magában. Kevesebbet nyerhetünk vele, mint amennyit veszíthetünk. – A forintpiacon ma történtek azt mutatják, hogy az alapkamat nyújtotta védelem elfogyott – jegyezte meg a BA portfóliómenedzsere. 

A  befektetők most keresik azokat a feltörekvő piacokat, ahol ki lehet kényszeríteni a kamatemelést, s ebben nagyon a lista élére keveredtünk. Ezzel magyarázható, hogy a 310-es szint közelébe lendült a forint az euróval szemben. Kuti Ákos szerint amennyiben az elkövetkező két-három napban hasonló lesz a forint gyengülésének az üteme, s elérjük a 320 forintos határt, valószínűvé válik a kamatemelés. Bebesy Dániel szerint a kamatemelés politikai döntés is lesz. Ő úgy véli, a választások előtt aligha szeretne a kormánypárt 320 forintos eurót látni.

A külföldi vélemények is hasonlóak. Londoni pénzügyi elemzők szerint a török jegybank által bejelentett meredek kamatemelés után úgy tűnik, hogy a piac most a Magyar Nemzeti Bankot (MNB) kezdi tesztelni. A 4cast nevű pénzügyi-gazdasági elemzőház szerdai értékelése szerint a török – és az indiai – jegybanki kamatemelések, valamint a felzárkózó térségből megindult tőkekivonás felgyorsulása és a kockázatvállalási készség általános romlása közepette "nem meglepő", hogy a piac elkezdte megkérdőjelezni az alacsony magyar jegybanki kamat fenntarthatóságát – írta az MTI.

A ház szerint a piaci szereplők az MNB Monetáris Tanácsának "komoly tesztelését" készítik elő. Várhatóan "ez a játszma nem lesz rövid", ugyanakkor az MNB sem fogja magát "könnyen megadni", különös tekintettel a török és a magyar gazdaság adottságai közötti, Magyarország javára szóló lényegi különbségekre. E különbségek között van, hogy a magyar folyómérleg-egyenleg pozitív, és a magyar belpolitikai háttér "egy nagyságrenddel" nyugodtabb, mint a török.

Ebben a környezetben jelentősen megnőtt az esélye a szóbeli, illetve a tényleges piaci intervenciónak az MNB részéről. Emellett "látens kisebbségi forgatókönyvként" felmerülhet a törökországihoz hasonló jelentős jegybanki kamatemelés lehetősége, akkor is, ha erre végül nem kerül sor – fogalmaztak szerdai elemzésükben a 4cast szakértői.

Matolcsy György az Amerikai Kereskedelmi Kamara szerdai üzleti fórumára érkezik
Matolcsy György
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.