Kötelezően emelni kell az alkalmazottak számát a kiskereskedelemben

Kevés az alkalmazott az áruházakban, mivel az eladók külföldre mentek dolgozni az itteni alacsony bérek és életkörülmények miatt? A Fidesz már meg is találta a választ: 2016-tól kötelezően duplájára emeltetik a nagy áruházláncokban dolgozók számát. Vagyis ugyanazért az alacsony bérért kétszer annyian fognak az áruházi polcok között lődörögni. A döntés a nagy alapterületű CBA-kat is hátrányosan fogja érinteni.

Nem lazít a kormány, ha a nagy áruházláncok működési feltételein kell szigorítani: a Magyar Idők értesülése szerint egy most készülő törvénytervezet 2016-tól arra kötelezné a 400 négyzetméternél nagyobb áruházakat, hogy dupla annyi alkalmazottat foglalkoztassanak, mint most. Azaz: a most 22 ezer főt munkáltató Tesco jövőre kötelezően 44 ezer embert kell, hogy alkalmazzon. A várható jogszabály úgy rendelkezik, hogy az áruházakban 70 négyzetméterenként kell majd egy alkalmazottnak állnia, azaz egy 8 ezer négyzetméteres hipermarketben 114 embernek kell a vevők rendelkezésére állnia.

A Fidesz szerint ez a rendelkezés megoldaná az utóbbi években az áruházakban kialakult munkaerőhiányt. Ez azonban súlyos csúsztatás. Mint arról írtunk, az ágazat szakszervezete, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete (KASZ) többször is hírül adta, hogy a hazai kiskereskedelmi bérek igen nyomottak, így emiatt vándorolnak ki a dolgozók, és emiatt alakult ki súlyos munkaerőhiány. Így furcsának tűnik, hogy ugyanazért a bérért immáron kötelezően kétszer annyian kellene, hogy dolgozzanak.

A javaslatból (illetve az azt ismertető cikkből) nem derül ki, hogy mi lesz azzal, aki nem tudja duplájára felemelni az alkalmazottak számát. Az utóbbi fél évben ugyanis minden áruház folyamatosan toborzott alkalmazottakat, ám így sem jöttek elegen.

A cikk utal rá, hogy a kormány gyakorlatilag így áll bosszút az élelmiszerlánc-felügyeleti díjat Brüsszelben megfúrt multikon. Az írás szerint ugyanis a folyamatosan növekvő kiskereskedelmi eladásokból származó nagyobb bevételek mellett idén a tervezetthez képest mintegy 15-18 milliárd forint többlet maradt a vállalatoknál, mivel a korábban a cirka hatvanszorosára emelt (és súlyosan diszkriminatív) élelmiszerlánc-felügyeleti díjat az Európai Bizottság eddig nem engedte beszedni, amit a vállalatok a kormány szerint így az alkalmazottakra költhetnek.

A most beterjeszteni kívánt törvényjavaslat sajátossága, hogy nemcsak a Sparnak, a Tescónak és az Auchannak jelent majd komoly terhet, de a 400 négyzetméternél nagyobb alapterületű CBA-k, Coopok is súlyosan megsínylik a bérköltségeik központi parancsra történő megduplázását.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.