Kínaiak szállnának be a szlovákiai és a romániai árampiacba
A Szlovák Villamos Műveknek már eddig is több kérője akadt. Közülük tavasszal az oroszokat tartották majdnem biztos befutónak, miután kiderült, hogy a Sberbank hét és fél éves futamidőre, 870 millió eurós hitelt nyújtott az olasz cégnek, amely jórészt ebből a pénzből finanszírozná a magyar határhoz közeli mohi (Mochovce) atomerőmű harmadik és negyedik blokkjának befejezését, amellyel immár két évet csúsznak. Pozsonyi pénzügyi elemzők szerint legalábbis nem megszokott, hogy ekkora összeget nem több pénzitézetből álló konzorcium, hanem egyetlen bank hitelez, amelynek többségi tulajdonosa az orosz állam, s amelynek egyik meghatározó ügyfele a Magyarországon is jól ismert Roszatom. Az orosz atomenergetikai iparágát összefogó és felügyelő állami mammutvállalat idén elesett a remélt 15 milliárd dolláros csehországi üzlettől, mert a prágai kabinet nem találta kifizetődőnek a temelíni atomerőmű harmadik és negyedik blokkjának felépítését, ezért is érvénytelenítette a nemzetközi tendert. Bohuslav Sobotka kormánya nem volt hajlandó garantálni az orosz és az amerikai pályázónak, hogy az ott megtermelt áramot megawattóránként hetven euróért vásárolja meg, mert a piacon jelenleg ennek az összegnek alig a felét fizeti. Ezek után a Roszatom figyelme Paksra és Mohira összpontosult. Kapóra jött nekik az olaszok meglebegtetett szándéka, akik anyagi helyzetük javítása érdekében igyekeznek eladni szlovákiai és romániai érdekeltségeiket.
Szabad kapacitással rendelkezia temelíni beruházás halasztása miatt k a Cseh Energetikai Művek (CEZ) . Vezetőik augusztus végén ugyancsak bejelentették, hogy megvennék az olaszoktól szlovákiai tulajdonrészüket. Szándékukat kitörő örömmel fogadták Pozsonyban. Ahol joggal tartanak a jelenleginél is nagyobb orosz energiafüggőség következményeitől. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy legújabb értesülések szerint Robert Fico kormánya a kisebbségi tulajdonrész birtokosaként szeretne élni elővásárlási jogával, s többséget igyekszik szerezni a Szlovák Villamos Művekben. A szükséges anyagiakat a Slovak Telekom 49 százalékos részesedésének eladásából teremtené elő. Erről a változatról azonban még nem döntöttek Pozsonyban. A szlovák miniszterelnök szerint jelenleg az a legfontosabb, hogy mielőbb teljes kapacitással működjék a mohi atomerőmű. Az eredeti terv szerint a két újabb blokk felépítése 2,78 milliárd euróba került volna, mára már az összeg 3,8 milliárdra emelkedett, amit a Fico-kabinet csak több hónapos késéssel hagyott jóvá. Az olaszok a megnövekedett költségeiket azzal indokolják, hogy a fukusimai földrengést követő súlyos nukleáris üzemzavarok miatt az eredeti terveket módosítani kellett, emiatt további korszerű biztonsági berendezések alkalmazása vált elengedhetetlenné.
Ha megtehetném, akkor azonnal elvenném vagy megvenném a mohi atomerőművet az olaszoktól, akiknek a jelek szerint nincs kellő tapasztalatuk, sem anyagi forrásuk ilyen nagy beruházás kivitelezéséhez – háborgott tavasszal a szlovák kormányfő. Akinek a terve belátható a problémák ellenére időn belül teljesülhet. Prágai és pozsonyi szakértők szerint az olaszok örülhetnek, ha visszakapják a tíz éve kifizetett szlovákiai vételárat, vagyis a 840 millió eurót. Esetleg az orosz hitel teljes összegét. Az Enel illetékesei ezt nyilván másként gondolják, habár friss forrásra anyagi helyzetük miatt nagy szükségük van.