Kínai gyógyszert csak tiszta forrásból

A hatástalan gyógyszereket méregdrágán kínáló internetes patikák betiltását rendelte el a kínai kormány, amely ezzel akarja visszaszerezni a sorozatos egészségügyi botrányok miatt elpárolgott bizalmat a távol-keleti ország termékei irán

Hadüzenetet indítottak a kínai hatóságok az interneten beszerezhető gyógyszerhamisítványok ellen, ezentúl csak a Kínai Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Hivatal (SFDA) engedélyével rendelkező elektronikus boltok kínálhatnak magánszemélyek számára igazolt eredetű és hatású gyógykészítményeket. Ilyen engedélyből nem sokat adott ki a hivatal, számuk még az egy tucatot sem éri el. Ezzel szemben a hamisított vagy bevizsgálatlan hatású „gyógyszerek" árusításával jelenleg 74 honlap foglalkozik, ennyi szerepel most a SFDA feketelistáján. Forgalmuk derékhadát a vérnyomáscsökkentők, a cukorbetegség, illetve a rák kezelésére alkalmasnak hirdetett készítmények adják. Elsősorban a hazai, illetve a külföldön élő kínai vásárlók körében terítik a csodaszereiket, sokszor állítólagos nyugati laboratóriumokban, kutatóintézetekben dolgozó orvosok ajánlásával.

A mostani hatósági szigor azt követően erősödött fel, hogy az utóbbi időkben egymást érték az élelmiszer- és a gyógyszergyártással kapcsolatos botrányok. A sorban az utolsó a melamimmal szennyezett tejtermékek és bébiételek kapcsán kitört, s hamar nemzetközivé terebélyesedett botrány volt. Emiatt számos ország kerek-perec betiltotta a Kínából származó élelmiszerek importját.

A rendteremtés azért is kiemelt fontosságú, mert a kínai gyógymódok elfogadottsága egyre nagyobb fejlett világban, s az Egészségügyi Világszervezet (WTO) is támogatja beépülésüket a társadalombiztosítás által megtérített kezelések közé. A bizalom eljátszása azonban végzetes hatásokkal lehet erre a piacépítő folyamatra, emiatt döntöttek az erélyes hatósági fellépés mellett. Az erély egyelőre a szavak mezején mutatkozik csak meg, a kérdéses internetes „gyógyszertárak" még mindig háborítatlanul működnek, igaz nem sokáig. A Reuters emlékeztet rá, hogy a kínai internetrendőrség eszköztára meglehetősen gazdag, és gond nélkül le tudja tiltani, láthatatlanná tudja tenni a neki nem tetsző oldalakat. Az erre vonatkozó ukázt még nem adta ki a kínai kormány, megadva ezzel a lehetőséget kereskedőknek, hogy legalizálják tevékenységüket, fehérítsék ki kínálatukat.

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.