galéria megtekintése

Kiemelkedő fizetést kapott a jegybankban a Matolcsyhoz közel álló hölgy

14 komment


Baksa Roland

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) fizetési listáján nem sok alkalmazott lehet, aki feljebb van annál a Vajda Zitánál, akit maga a jegybank hozott összefüggésbe Matolcsy György elnök válásával. Erre a következtetésre lehet jutni az MNB oldalán fellelhető juttatási összeállítást átnézve.

Matolcsy Györgyöt többször elkísérte külföldi útjára nemzetközi szakmai titkárként Vajda Zita
Szabó Miklós / Népszabadság

Vajda Zita nemzetközi szakmai titkárként dolgozott (idén május elején távozott a jegybanktól), havi bruttó munkabére 1,73 millió forint volt. Ennél a legfrissebb, június végi állapotot tükröző adatbázis szerint még a cégjegyzésre jogosult – vagyis a fontosabb, általában vezetői pozícióban, esetleg tanácsadóként, jellemzően a szervezet magasabb szintjei dolgozó – 116 személy közül 83-nak is kisebb a bére. A 33, Vajdánál nagyobb keresettel rendelkező cégjegyzésre jogosult mellett a hierarchia csúcsán levő elnök, a három alelnök, a monetáris tanács további öt tagja és a felügyelőbizottság hat tagja kap többet annál, mint amennyi a Matolcsy Györgyhöz közel álló nemzetközi szakmai titkárt megillette.

Ez így 48 ember. A jegybankban alkalmazottak létszáma június végén 1307 volt, és 85-en jogi állományban levő foglalkoztatottként szerepeltek. A cégjegyzésre nem jogosultak között ugyan elképzelhető, hogy vannak még, akik többet kerestek, mint Vajda Zita, de ez a csoport nem lehet számottevő. Egy szó mint száz: a Matolcsyhoz közel álló hölgy a legjobban fizetett 4-5 százalékba tartozhatott a jegybanki dolgozók közül.

 

A honlapon feltüntetett főosztályvezetők kétharmada kevesebbet vitt haza, mint ő. Pikáns, hogy a cégjegyzésre jogosultak között két titkárságvezetőt is találunk, de mindkettő bére elmarad – a szakmai titkárként alkalmazott – Vajda munkabérétől: alapbérük havi bruttó 1,4, illetve 1,6 millió forint.

Más érdekességre is bukkantunk a Matolcsy házaspár válásával összefüggésbe hozott nő családjával kapcsolatban. Mind a hat, jegybank által létrehozott alapítvány megbízta munkával azt a könyveléssel foglalkozó céget, amelyben alkalmazott Vajda Péterné – miként azt a 444.hu is kiszúrta. Vajda Péterné az édesanyja Vajda Zitának. Ráadásul három alapítványnak (Pageo, PADMA, Padoc) maga Vajda Péterné nyújthatott könyvviteli szolgáltatást, illetve készítette el a 2014. évről szóló beszámolóját.

Anya, lánya és az alapítvány

A fennmaradó két alapítványtól is kapott pénzt a Dokumat Kft. (Adatkérőként Ferjancsics László, az Együtt és a váci lokálpatrióták önkormányzati képviselője szerezte meg az információt.) A könyvelőcég az egyik alapítványtól (PADS) közel 650 ezer forintot kaphatott egyszeri összegként, még 2014-ben, egy másik alapítványtól pedig két és fél hónapra vonatkozó munkáért cserébe összesen közel 1,4 millió forintra számíthatott 2015-ben. Pikáns, hogy az a PADI alapítvány bízta meg a két és fél hónapos időszakra munkával a Dokumatot, amelynek a kuratóriumában benne van Vajda Zita.

Az alapítványok nyilvánosságra hozott szerződéseiből kiderül az is, hogy azok mennyi pénzt fizetnek a Dokumat Kft.-nek. (Ennek a vállalkozásnak az alkalmazásában áll Vajda Péterné.) A megbízásokat javarészt még 2014-ben kötötték. Az alapítványok honlapjáról elérhető listában nincs nyoma annak, hogy ezek a rendszeres, folyamatos szolgáltatás igénybevételére irányuló megbízások véget értek volna, vagyis a Dokumat Kft. feltételezhetően még mindig végez könyvviteli szolgáltatást több alapítványnak is, így megilletheti a kikötött díj.

Négy alapítványtól rendszeres, havi díjra jogosult a Dokumat Kft., összesen bő 2,1 millió forintra havonta. Ez évi csaknem 26 millió forint. A cég teljes bevételének jelentős részét ez az alapítványoktól származó összeg teszi ki: 2015-ben a Dokumat Kft. 62 millió forintos éves forgalmat mutathat fel, ebből 9,3 millió forint adózott eredményként meg is maradt. A korábbi évekhez képest ez jelentős előrelépés: a megelőző időszakban (a cégadatbázisban 2011-ig néztük vissza a számokat) 3,4 millió forintos veszteség és kis híján 6 milliós nyereség között ingadozott az eredmény.

Vajda Zita testvére pedig a trafikügyön nyert. Vajda Kitti egy olyan vállalkozásban érdekelt, amelynek a fő tevékenysége a dohányáru-kiskereskedelem. A Lazít-ok Bt.-t 2013 májusában, közvetlenül a ­trafikpiac kormányzati átrendezése előtt alapították, Vajda Kitti azóta ügyvezetője és kültagja a vállalkozásnak. A bt. hoz is a konyhára. Tavaly 6,2 millió forint adózott eredményt ért el, egy évvel korábban 1,7 millió forintos volt a plusz, az indulás első, tört évében viszont 1,4 milliós veszteséget termelt. Vajda Kitti egy másik trafikcégben, a Málcájt Bt.-ben is érdekelt volt, de abból nagyjából egy éve kiszállt – a számok alapján jó ütemérzékkel, mert tavaly 3 milliós veszteség jött össze a megelőző év szerény nyeresége után.

Így számoltunk

A jegybank a lapunknak küldött levelében munkabért említ, a jegybanki honlapon megtalálható, a juttatásokról szóló adatbázis viszont alapbért, béren kívüli juttatást és önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulást különít el. Ha nem az alapbérnek feleltetjük meg a jegybanki válaszban munkabérnek nevezett juttatást, hanem a másik két kategóriát is hozzászámítanánk, akkor még 4 személy jövedelme átugraná Vajda Zitáét. De még így is igaz, hogy a Matolcsyhoz közel álló nő a cégjegyzésre jogosultak többségénél többet keresett, és az összes jegybanki foglalkoztatottat nézve a legjobban fizetett 4-5 százalékba tartozhatott.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.