Külföldön, ahol már lezajlott a teljes folyamat – például Bulgáriában vagy Lengyelországban –, a szolgáltatók is kénytelenek voltak netes pénztárgépet üzembe helyezni. A nagy kérdés immáron az, hogy a kereskedők után mikor kell a szolgáltatóknak is online gépet venniük. Az NGM sajtóosztályán lapunknak csak annyit mondtak, hogy „konkrét jogalkotási lépések előkészítése” ebben a kérdésben nem zajlik. Az NGM részéről annak adtak hangot, hogy a „tárca célja változatlanul a gazdaság további fehérítése”.
Márpedig a kiskereskedelmi átállás során szerzett tapasztalatok a felelős Nemzetgazdasági Minisztérium szerint kedvezőek. Így a korábban adóelkerüléssel leginkább érintett területek kereskedői az első fél évben 29 százalékkal, vagyis 17 milliárd forinttal több áfát vallottak be az előző év hasonló időszakához képest. A forgalmazók és a gyártók vélekedése is megoszlik abban, hogy melyik ágazat pénztárgépeit mikor lehet lecserélni. A helyhez kötött szolgáltatók – fodrászok, orvosok – esetében az átállás technikai háttere immáron megoldott, így ez inkább már „jogalkotói kérdés”.
A hatályos áfatörvény szerint ezek a vállalkozások kézzel is kitölthetnek nyugtát. Könnyen lehet, hogy nem sokáig: forrásaink azt sejtetik, hogy az NGM erről a területről komoly adótöbbletre tehetne szert, ha itt ezekben az esetekben is meg tudnák oldani az online kasszák működését. Azt ráadásul nem szabad elfelejteni, hogy a nagyjából két évre elhúzódott kiskereskedelmi átállás során már kialakult a netes kasszák technikai-forgalmazói háttere, így ha a parlament rábólint egy ilyen tartalmú javaslatra, úgy fél-háromnegyed év alatt le lehet zavarni ezeknek a cégeknek „kasszásítását”.
|
A pénztárgép-gyártók csak örülhetnek Földi Imre / Fotó |
Valamivel keményebb dió a taxik, illetve a mozgóárusok megfelelő online kasszával történő ellátása. Úgy tudni, hogy az NGM már régóta tárgyal az érintett társaságokkal, a fő problémát az jelenti, hogy egyelőre nem tudni olyan online pénztárgépről, ami a járművekbe beépíthető. Ezzel együtt az egyik taxitársaságnál úgy vélték: 2015 második felére már kifejleszthetnek a taxikba is beszerelhető eszközöket. A szolgáltatókon túl a kasszaforgalmazók várhatják szívdobogva a kormányzat ilyen irányú döntését.
Mint arról beszámoltunk, az eddig a kiskereskedelemben lezajlott cserével komoly, milliárdos bevételre tettek szert a piacon ügyesen lavírozó gyártó-forgalmazó cégek, így volt olyan társaság, amelynek több mint tízszeresére ugrottak az eladásai az előző évhez képest. Nem mellékes kérdés az sem, hogy mekkora körnek kell kasszát vásárolnia. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nyilvántartása szerint 51 ezer egyéb szolgáltató cég és 37 ezer önálló vállalkozó van a piacon, ezek jó részét kötelezhetik majd az online pénztárgépek használatára.
Igaz, a statisztikai számokkal ajánlatos csínján bánni: korábban a kiskereskedelmi szektorban 250 ezerre tették a lecserélendő kasszák számát, ám jelenleg nagyon úgy néz ki, hogy a valóságban 140 ezer kasszával meg lehetett oldani a kereskedelmi szektor átállítását.