Játékadó: egy terv kudarca?

A játékadó-módosításokkal kapcsolatos elképzelések kudarca olvasható ki a jövő évi költségvetés sorai közül.

A tervezet a 2012. évi tervekhez képest nem növekménnyel, de még csak nem is az ilyen típusú bevételek stagnálásával, hanem jókora, csaknem 26 százalékos zuhanásával kalkulál. Az idei költségvetésben ugyan még azzal számoltak, hogy a játékadóból az érintettek – itt elsősorban a Szerencsejáték Zrt., a nyerőgépeket üzemeltetők, valamint a kaszinók jönnek szóba, de új elemként már beszéltek az online szerencsejáték-oldalakról is –, 78,4 milliárd forintot fizetnek be a költségvetés számára.

Ehhez képest a 2013-as tervekben ezen a bevételi soron már „csupán” 58,1 milliárd forintot tüntetnek fel. Ez különösen annak tükrében válik meglepő fejleményé, hogy a 2011. évi költségvetésben is hasonló szintű, 51,6 milliárd forint játékadó áll.

Mindez arra utal, hogy a kormány úgy látja, inkább a tavalyi – a jelentős változások előtti – szintek közelében marad ez a bevétel, s nem lehet abban bízni, hogy az általuk végrehajtott módosításokból fakadóan valóban megugrana az adófizetés.

Mint emlékezetes, tavaly év végén a pénznyerő automaták havi adóterhelését 100 forintról 500 ezerre emelték. Ennek következtében a 20-21 ezres hálózat 4 ezerre, egyes becslések szerint még kisebbre, 2,5 ezresre olvadt. Ehhez kapcsolódóan azonban Matolcsy György a közelmúltban egy képviselői kérdésre úgy válaszolt, 37,2 milliárd forint jöhet össze idén a nyerőgépek játékadójából. Ez pedig meghaladja a 2011. évi 33,15 milliárdot. Ha további zsugorodás már nem lesz a nyerőgépek állományában, márpedig drasztikus további fogyásról a szakmai szervezetek sem beszélnek, akkor nem itt van a hiba.

Különösen azért, mert ha az említett jogszabály-változtatások részeként a szerveralapú nyerőgépek idén megjelennek – ezeket a NAV interneten keresztül tudja ellenőrizni, s az adóterhelésük sem fix, havi 500 ezer forint, hanem a forgalmuk 30 százaléka –, akkor valóban még játékadó-növekedés is lehet ebben a szektorban.

A méretes elmaradást az idei elképzelésekhez képest alighanem a másik újításon kell majd számon kérni. Azon, hogy nem sikerült az online kaszinók működésének liberalizálása és termővé tétele a költségvetés számára. A kormányzat ugyan tavaly ősszel megtette az ehhez szükséges lépéseket az eredmény azonban eddig semmi. Az internetes oldalak közül ugyanis – ismereteink szerint – eddig egy sem akadt olyan, aki kérte volna a legális hazai működéshez szükséges nyilvántartásba vételt a Szerencsejáték Felügyeletnél. Vagyis hiába a változtatás, azok nem voltak eredményesek.

A jövő évi költségvetés ugyan úgy fogalmaz indoklásként, hogy a bevétel mögött „a 2012-ben bekövetkező piaci átrendeződés – új típusú nyerőautomaták bevezetése (azaz az említett szerver alapú gépek – a szerk.), on-line szerencsejáték jogszerű bevezetése – eredményeként jelentős évközi kilengések mellett jelent majd központi költségvetési forrást”, de mégiscsak 58,1 milliárd forint az elképzelt befolyó összeg, s nem az idei - immár nagyreményűnek mondható - tervekben szereplő 80 milliárdos szint közelében alakul ez a szám.


Játékautomata - teljesen eltűnik?
Játékautomata
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.