A kormány ezzel a lépéssel mind anyagilag, mind szakmailag végképp lenullázná a hazai kéményseprőket – foglalta össze véleményét Leikauf Tibor, a Magyarországi Kéményseprőmesterek Szövetségének (Mokész) elnöke. Egyelőre fogalmuk sincs, a jövőben mitévők legyenek. Az, hogy a vállalkozások a lakosságon kívüli munkákból meg tudnának élni, nonszensz, hisz a hazai kémények túlnyomó többsége lakossági tulajdonú. A jelenlegi feladatokra méretezett ember- és eszközállományt töredéknyi munka semmiképp sem lesz képes eltartani – mondta. Így azok a cégek is biztosan tönkremennek, amelyek a díjak 2013-as megfelezése után még nem húzták le a rolót – vélekedett.
Megerősítette azt a szakértői feltételezést, hogy a katasztrófavédelemnek jelenleg nincsenek se szakemberei, se eszközei a feladat elvégzésére. Azt sem tartotta életszerűnek, hogy a feladatot jelenleg ellátó cégektől szükséges számban sikerül majd átcsábítani a dolgozókat, legkevésbé épp a kéményseprőmesterek állnak majd be közalkalmazottnak. Ehhez ugyanis ismerni kell a szakma más országokban biztosított szabadságfokát, amely lehetővé teszi például a lakosság életviteléhez alkalmazkodó ellenőrzéseket – mondta a Mokész elnöke.
A terv nem csak a legmagasabb fokon képzett szakemberek lába alól húzza ki a talajt, a katasztrófavédelem ugyanis jogi akadályok miatt az általuk használt eszközöket sem lesz képes átvenni.
Vagyis amíg náluk a feladat ellátásához szükséges berendezések, a speciálisan kialakított munkahelyi körülmények az enyészeté lesznek, addig a katasztófavédelemnek mindezeket több tízmilliárdért be kell majd szereznie, ki kell építenie. Bár az adatbázisokat át kell adniuk, de azok különböző szoftverekkel működnek, így nehezen hozhatók majd azonos alapra.
|
Egyelőre fogalmuk sincs, hogy a jövőben mitévők legyenek Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
Nyilvánvalónak nevezte, hogy a kéményseprési tevékenység is többletköltséget jelent majd a katasztrófavédőknek, s azt értelemszerűen az állam téríti meg a szervezeteknek. A szövetségi elnök nem érti, hogy ezt az összeget miért nem a kéményseprő-vállalkozásoknak adja az állam, amelyek ezzel a bevétellel, meglévő szakembereikre, berendezéseikre és gyakorlatukra támaszkodva, feltehetőleg hatékonyabban tudnák elvégezni az ingyenes felülvizsgálatokat. Hírek szerint a jövőben akár tűzoltókat, akár közmunkásokat is alkalmazhatnak a feladatra. Ennek kapcsán Leikauf Tibor megjegyezte: a szakmunkák elvégzését ilyen végzettségűeknek más szabályok tételesen tiltják, átképzésük személyenként több millió forint.