Infarktust is kaphatott volna a forint
A magyar eszközök árazásában kulcstényező az EU/IMF-hitelmegállapodás megkötése, ám erre minden bizonnyal csak a harmadik negyedévben kerülhet sor – mondta Forián Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő Zrt. befektetési igazgatója, aki óriási mázlinak nevezte, hogy április végén áttörés született a brüsszeli Barroso–Orbán-találkozón, s elhárultak az elvi akadályok a hiteltárgyalások megkezdése elől.
A mázli az, hogy ezzel jelentősen sikerült tompítani a hétvégi francia és görög választások letargikus hatását. A megszorítások elleni protesztszavazások után kialakult ideges nemzetközi hangulatban – ami az euró gyengüléséhez vezetett a dollárhoz képest – akár infarktust is kaphatott volna a forint, ha nincs a brüsszeli alku. Az igazi megnyugvás akkor jön, ha a biztonsági hálóként emlegetett hitelmegállapodáson megszárad a tinta.
A nemzetközi befektetők az IMF „személyében” garanciát látnak, s ez a most kiemelkedően magas magyar csődkockázati felár gyors csökkenésében ölt testet. Az 510 bázisponton álló CDS-felár Forián Szabó szerint akár 400 bázispontig is süllyedhet, ami a hazai alapkamat csökkentését is lehetővé teszi.
Ha csak a magyar makrogazdasági mutatókat nézzük, akkor már mérsékelni kellett volna a kamatszintet, de a külső körülmények, a magas országkockázat miatt ennek nem volt realitása. A Pioneer elemzése szerint a kamatszint az év végére a jelenlegi 7-ről 6,75 százalékra csökken, míg 2013 végén 6 százalékos lehet az irányadó ráta.
Bizonytalanság abban van, hogy mekkora lépésekben vagdossa majd a kamatot a monetáris tanács. A forint pedig már most világbajnoki formában van, ha a januári minipánik óta mutatott erősödését nézzük. A legnagyobb erősödést a magyar fizetőeszköz mutatta – rövid távon.
Egyéves teljesítménye viszont elszomorító, most ugyanis 8,9 százalékkal ér kevesebbet a pénzünk az euróhoz képest, mint tavaly ilyenkor, s ezzel a legrosszabbul teljesítő devizának számít. A gyors hitelmegállapodás adósságfinanszírozási szempontból is döntő fontosságú. A magyar adósság ugyanis nem finanszírozható tartósan a jelenlegi, 7 százalék feletti hozammal eladott hosszú lejáratú állampapírokkal – figyelmeztetett Forián Szabó Gergely.
A Széll Kálmán Terv 2.0-ba ágyazott konvergenciaprogram Forián Szabó Gergely szerint megfelelő költségvetési pályát rajzol fel ahhoz, hogy az Európai Unió megszüntesse az ellenünk 2004 óta folyó túlzottdeficit-eljárást, amelyet a 3 százalékos GDP-arányos költségvetési hiánylimit rendszeres átlépése miatt indítottak. Ez a döntés jó hatással lesz a EU/IMF-tárgyalások előmenetelére is – vélte a befektetési igazgató. Az eljárás során szintén kedvező jelként értékelheti Brüsszel, hogy a kormány deklarált szándéka szerint még a nyári szünet előtt beterjeszti a parlament elé és elfogadtatja a 2013-as költségvetés fő számait, amivel arra utal, hogy céltudatos, előrelátó tervezés folyik Magyarországon.
Ami a szerdai kormánydöntést illeti, ott tulajdonképpen csak a fő számokat fogadták el, tehát azt, hogy melyik szektortól milyen címen, mekkora adóbevételt kell beszedni ahhoz, hogy stabil lábakon álljon a jövő évi büdzsé – értékelte a fejleményeket Vízkeleti Sándor, a Pioneer elnök-vezérigazgatója. Minden más ezután következik: a tárgyalások a részletekről a Bankszövetséggel és az érintettekkel, az ésszerű kompromisszumok megkeresése.
Ami a befektetők hozzáállását illeti, a jövőben előtérbe kerül a kockázatok fokozott mérlegelése, s az ebből fakadó óvatosság. Forián Szabó Gergely úgy véli, az óvatosság, a kockázatok túlértékelése akkor is jellemzi majd a befektetőket, amikor már nem lesz rá valós okuk. Ez pedig azt eredményezi, hogy a negatív reálhozammal leírható befektetési eszközök sokáig a körünkben maradnak. A magyar ember viszont nem szokott hozzá, hogy a megtakarításaiért negatív reálhozamot kapjon.
A kockázatvállalás és a hozam egymástól el nem választható dolgok, s a befektetési alapkezelők olyan termékeket próbálnak a piacra dobni, amelyek racionális politikával, a veszteség minimalizálásával és a profitábilis lehetőségek megragadásával magas hozamot érnek el.
Ilyen, abszolút hozamú alapot indít májusban a Pioneer Regatta néven. Az alap mérsékelt kockázatú abszolút hozamú stratégiát követ majd, a rövid távú állampapírok RMAX indexe felett évente 3-4 százalékpont hozam elérése a cél, azaz a betéti kamatokat 3-4 százalékkal felülmúló hozamot szeretnének produkálni.
Az alapkezelő a többi abszolút hozamú alaphoz hasonlóan szabad kezet kapna, és szinte minden befektetési szegmenst le tudnak majd fedni. Az alap vagyonát a Pioneer saját fundamentális elemzései alapján a budapesti befektetési team fogja kezelni. A jegyzés május 14-től június 15-ig tart majd.