Idén több pénzt fektet be az állam

Idén 20-30 milliárd forint tőke kihelyezését tervezi az állam befektetőcége, az MFB Invest. Megtérülésben magánbefektetőként, az üzleti célokban az állam fejével gondolkoznak. Habár fő cél a kis- és középvállalakozások megsegítése, a legnagyobb összegek kapcsán főképp a Mol, az OTP, az állami MVM illetve egy japán befektetőcég neve kerül szóba.

A tavalyi 4,9 milliárd után az idén 20-30 milliárd forint tőkebefektetést tervez az MFB Invest (MFBI) Zrt. - nyilatkozta az MTI-nek Ormándi Sándor, az állami tulajdonú befektetőtársaság vezérigazgatója.

A cél a gazdaság élénkítése és új munkahelyek teremtése. Az ehhez szükséges források rendelkezésére állnak - tette hozzá.

Az MFBI az állami Magyar Fejlesztési Bank (MFB) tőkefinanszírozással foglalkozó leányvállalata.

Megfogalmazásuk szerint "missziójának" a stratégiai állami célok támogatását, így a kis- és középvállalatok fejlesztési céljainak, versenyképességének elősegítését, a munkahelyteremtés és az innováció támogatását tekinti.

Tevékenysége nyereségérdekelt. Így kizárólag olyan befektetéseket hajt végre, amelyeknek az üzleti illetve projekttervét megvalósíthatónak és megtérülőnek ítéli.

Jövedelmezőségi elvárását piaci alapon határozza meg, el kell érnie legalább a magánbefektetőkét, vagyis a 10-20 százalékot. Egy gazdasági társaságba legalább 450 ezer eurót, de legfeljebb saját tőkéjének 25 százalékát fektetheti. Ettől különösen indokolt esetben eltérhet.

A vezérigazgató elmondta: a cég eddig zömében saját tőkéje terhére, közvetlenül fektetett be. Ezt azonban - az uniós előírásokkal összhangban - fokozatosan olyan társfinanszírozás váltja ki, amely a hazai és külföldi intézményi tőke bevonásával létrehozott kockázati alapokra támaszkodik.

Az MFBI-nek megvan ehhez a szükséges tőkéje. Saját tőkéje 2011 végén megközelítette a 19 milliárd forintot. A cég ezen kívül az MFB forrásaira és pályázati forrásokra is számíthat - fejtette ki.

Az állami befektetőtársaság 2011-ben három befektetést hajtott végre, mintegy 4,9 milliárd forint értékben.

Az egyik jelentős tétel a japán SBI Capital Partners 60 százalékos részesedésének kivásárlása volt az SBI Europe Fund kockázati tőkealapból. A 4+2 éves futamidejű tőkealap 2014 végéig működik. A 100 millió eurós tőke mintegy 10 százalékát használták fel eddig. Az alap a vezérigazgató szerint nem kellő hatékonysággal működött: túl nagy volt a hozamelvárás, s bár több mint 300 projektet megvizsgáltak, csupán egy befektetést valósított meg. Az alap a jövőben nem csupán Magyarországon, hanem a környező országokban is tervez befektetéseket. Már több projektről tárgyalnak - fejtette ki. Az MFBI szeretne ismét külföldi tőkét bevonni az alapba, s a többséget átengedné az új partnernek.

Az MFB Csoport 2011-ben sikeresen - az elvárt, a szerződésekben rögzített hozammal - kiszállt egy másik korábbi befektetéséből, a Solvo Biotechnológiai Zrt.-ből is. A befektetést kevesebb mint öt év alatt sikerült lezárni: a részesedést a többségi tulajdonosoknak adták el. A Solvo ezalatt világszerte ismert céggé vált, jelentősen növelte árbevételét, piaci részesedését, eredményét. Ennek elérését az állami befektetés tette lehetővé - hangsúlyozta Ormándi Sándor.

A kisebb kihelyezések közül a vezérigazgató kiemelte a székesfehérvári Galvánplastik Kft.-t, amely 40 munkahelyet teremtett befektetésüknek köszönhetően.

Az idén 5 milliárd forintot szeretnének kihelyezni kisebb projektekbe, ami cégenként 300-400 millió forintot jelent. A megcélzott területek között a vezérigazgató az energetikát, a napkollektorgyártást, az egészségügyet, az építőipart és a gépipart említette. Jelenleg hat terv áll elbírálás alatt.

Az MFBI tavaly eladta Mol-üzletrészét. Mérlegfőösszege emiatt 25 milliárd forinttal csökkent, így az 2011 végén 20 milliárd forint volt. Az MFBI-nek vannak befektetései az OTP oroszországi bankjában, amit stratégiai befektetésnek tekint, akárcsak a Start Tőkegarancia Zrt.-t is, amelyben 49 százalékja van.

Az idei tranzakciókról Ormándi Sándor elmondta: az MFBI februárban 2 milliárd forintos tőkeemelést hajtott végre a Magyar Gáz Tranzit (MGT) Zrt.-ben, így 50 százalékos részesedést szerzett. Az MGT feladata az új észak-déli összekötő földgázszállító vezeték megépítése Magyarország és Szlovákia között, ami mintegy 40 milliárd forintos beruházás.

A társaság pénzügyi befektetőként belépett az új, negyedik mobilszolgáltatót létrehozó konzorciumba is, amelyben 45 százalékos tulajdonrészt szerzett. "Az új mobilszolgáltató közismerten nyereséges piacon tevékenykedik. Ezért az MFB Invest okkal bízik benne, hogy ez a befektetés meghozza a tervezett hasznot" - mondta Ormándi Sándor. A magánbefektetőkhöz hasonló, 18-20 százalékos hozamot várnak el.

A gáz- és a mobilprojektbe összesen 25-30 milliárd forintot fektet be az idén az MFBI gazdaságélénkítési céllal.

Ormándi Sándor elmondta: az MFBI Energy Services Company (ESCO) néven létrehoz egy társaságot állami, önkormányzati tulajdonú épületek, például kórházak, iskolák energiaracionalizálására. A felújítás révén megtakarított pénz egy újra feltöltődő (revolving) alapba kerül, amit ugyanerre a célra használnak fel. Az ESCO-projekttel az MFBI a hazai cégeknek igyekszik biztos, fizetőképes keresletet teremteni.

A hazai beszállítóknak is szeretnének tőkét nyújtani. Az ESCO minden projekthez magánbefektetőtársat keres, üzleti alapon.

Az MFBI márciusban megállapodást kötött a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel (BME) és a BME Viking Zrt.-vel, amelynek keretében kockázati tőkebefektetésekkel szeretné elősegíteni az egyetem kutatási bázisán létrejövő K+F eredmények piaci megjelenését és hasznosítását. Más egyetemekkel is együttműködést terveznek.

Az MFBI 2011-ben 563,2 millió forint mérleg szerinti nyereséget ért el. Ez az érték 2010-ben 654,8 millióra rúgott. Az üzemi eredmény negatív - 266,3 millió forint - volt, míg a pénzügyi befektetéseken 841,6 millió forint nyereséget értek el.

Ormándi Sándor elmondta: bevételeik mind nagyobb része származik piaci, üzleti tevékenységből, s ez az aktivitás bővülésével egyre inkább így lesz.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.