Hillary Clinton a Világbank élén?
Bill Clinton korábbi demokrata párti elnök felesége, Barack Obama hivatalban lévő elnök egykori vetélytársa a külügyminiszteri tisztségbe 2009 elején történt beiktatása után hamarosan az Obama-kormányzat egyik legbefolyásosabb tagjává vált, de már nyilvánosan jelezte, hogy (Obama újraválasztása esetén) nem akar újabb négy évig külügyminiszter lenni - írja a napi.hu
Néhány tisztségviselő név nélkül úgy nyilatkozott, hogy az amerikai külügyminiszter érdeklődik a Világbank elnöki tisztsége iránt, amennyiben annak jelenlegi birtokosa, az amerikai Robert Zoellick megbízatása végén, 2012 közepén távozna az ENSZ szakosított intézményének éléről.
A Clintont jól ismerő egyik tisztségviselő elmondta, hogy az amerikai külügyminiszter szeretné megszerezni a Világbank elnöki tisztségét, amit egy másik tisztségviselő megerősített.Egy harmadik tisztségviselő pedig hozzátette: Obama már támogatásáról biztosította Clinton "szerepváltását".
Egyelőre nem tudni, hogy az amerikai elnök hivatalosan is beleegyezett-e Clinton jelölésébe. A Világbank elnökét formálisan a szervezet 187 tagállama választja meg.A Fehér Ház cáfolta az értesülést. Jay Carney fehér házi szóvivő "teljesen tévesnek" nevezte a hírt.
Philippe Reines, Clinton szóvivője is cáfolta, hogy az amerikai külügyminiszter a Világbank elnöke szeretne lenni, illetve erről tárgyalt volna a Fehér Házzal vagy elfogadná a tisztséget.Az ügy ismerői azonban, miután értesítették őket a fehér házi és külügyminisztériumi cáfolatokról, ismét megerősítették az értesülés helytállóságát a Reuters hírügynökségnek.
Az állítólagos tárgyalások kiszivárgása árthat Clinton külügyminiszteri tevékenységének, ha hátralévő hivatali idejében "béna kacsaként" tekintenek rá. A megbeszélések időzítése azonban nem szokatlan, tekintve, hogy az Egyesült Államok azt fontolgatja, támogassa-e a Világbank testvérszervezete, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatói tisztségére pályázó Christine Lagarde francia pénzügyminisztert.
Az IMF vezetője eddig mindig európai, a Világbanké pedig amerikai volt. A fejlődő országok mostanában vehemensen támadják ezt a gyakorlatot. Az Egyesült Államok nyilvánosan még nem biztosította támogatásáról Lagarde IMF-vezérigazgatói jelölését, bár sokan erre számítanak.Az IMF-et és a Világbankot még soha nem vezette nő.