Hetényi: az államok már nem tudják rászedni a piacokat
HETÉNYI MÁRK, FLEXTRONICS
Inkább pénzügyi gondokra vezethetők vissza a jelenlegi piaci turbulenciák, részben a 2008-as válság következményeként – mondja Hetényi Márk, a világ egyik legnagyobb elektronikai bérgyártó vállalatának, a Magyarországon is 12 ezer főt foglalkoztató Flextronics regionális pénzügyi főigazgatója. – Három éve is pénzügyi gondok adódtak, most is ez a fő probléma, csak épp egy fokozattal tovább léptünk a létrán. Az országok 2008-ban erősen koordinált válasszal avatkoztak közbe a pénzügyi rendszer válságába, s tartották életben a gazdasági növekedést, tehát, egy szempontból átvállalták az gazdaságokat működtető pénzügyi rendszer terheit. Sok esetben erejükön felül, s most az a kérdés, kik lépnek az államok mögé, s kik feszítik ki majd a védőhálót? – mondja Hetényi, aki ugyanakkor úgy gondolja: a globális gazdaság kölcsönös függési rendszere ezúttal nem csupán a növekedést generáló tényező, hanem éppen védelmi szerepet is játszhat.
– A globális összefüggések olyan szorosra fűzödtek manapság, hogy ez már önmagában is beépít egyfajta biztonságot a rendszerbe, hiszen kikényszeríti az igazi megoldásokat az egyes kormányoktól, szövetségektől. Milyen választ adott Kína az amerikai leminősítésre? Felszólította az amerikai kormányt, hogy tegye rendbe a gazdálkodását, hiszen érintett – emlékeztet a szakember, hozzátéve, hogy a konkrét esetben Kína lenne az egyik legnagyobb elszenvedője annak, ha az amerikai valuta egyre tovább gyengül.
A szakember várakozásai szerint az elkövetkező másfél évben a kormányoknak fel kell ébredniük, s mindenütt el kell indítani azokat a programokat, melyek az ésszerű gazdálkodást az államháztartásokban is megvalósítják. – Annak a korszaknak már vége, amikor az államok ígéreteikkel könnyen meg tudták téveszteni a piacokat – mondja a szakember, hozzátéve, hogy az államháztartások rendbetétele korántsem egyszerű, mint ahogy ma az sem egyértelmű, hogy az országok legyőzhetik-e a hatalmas adóssághegyeket. – Az államok költekezése gazdaságilag mérhető fogyasztást generál. Kérdés, hogyan lehet megvalósítani a állami gazdálkodás reformját, úgy, hogy ne sérüljön jelentősen a fogyasztás és ezáltal a gazdasági növekedés? – teszi fel a kérdést.
Ami hazánkat illeti, a friss makró adatok Hetényi szerint további költségvetési intézkedéseket vetítenek elő. Ugyanakkor, mint mondja, termelési szempontból, az eddigi adózási intézkedések, valamint a jövendölt változások az üzleti adminisztráció csökkentés és a munka törvénykönyvének területén közép- és hosszú távon is javítják az ország versenyképességét.