Hol van már Orbán Viktor három évvel ezelőtti rezsiharca: a parlament előtti csomag alapján a közműcégek ismét perelhetnék az államot a tarifák miatt. A módosítás címe azt sugallja, mintha letennénk a fegyvert, a szolgáltatók legfőbb követelése mégsem teljesül.
A kormányzati rezsiharc hajnalán, 2013 márciusában Orbán Viktor miniszterelnök a parlamentben dühtől remegő hangon bejelentette: nehéz szalonképes szavakat mondania, mivel a „bíróság a magasabb árat érvényesíteni akaró cégeknek ad igazat a gáz és a villany árát csökkentő magyar kormánnyal szemben”.
Ez „maga a botrány” – fogalmazott. Haragját az váltotta ki, hogy a bíróságok megállapították: az árelőkészítésért felelős energiahivatal kötelező költségelemek elhagyásával tette lehetővé a rezsicsökkentést. A papíron független hivatal foggal-körömmel védekezett, de azok a szolgáltatók, amelyek nem léptek vissza, nyertek. A kormányfő azon háborgott, hogy a független bíróság a magyar állam törvénysértését állapította meg. Ráadásul a felhorgadás alapja is sántított: a szolgáltatók nem áremelésért, csak törvényes költségtérítésükért pereltek.
A Fidesz–KDNP-többség rögvest törvényt alkotott: ilyen bírósági döntés esetén se jár senkinek semmi, a hivatal pedig nem „határozatot”, hanem „rendeletet” hoz, ami már nem perelhető. Ezt megtámogatandó a Fidesz a polgároktól több millió aláírást gyűjtött be a „rezsicsökkentés melletti kiállás” jegyében.