A devizahitelek miatt esik a forint
Hiába igyekezett hűteni a kedélyeket Varga Mihály, kedd délelőttre a 300-as szint közelébe gyengült a forint az euróval szemben. A nemzetgazdasági miniszteri poszt várományosa a Magyar Hírlapnak adott interjúban arról beszélt: „Ha lesz is devizahiteleseket segítő konstrukció, azt a bankokkal együtt lehet majd elképzelni”. Varga szerint a következő időszakban az a legfontosabb feladat, hogy „a devizahitelesek és az eladósodott családok megsegítése mellett megjelenjen az az elem is, amely a vállalatok beruházásait, a munkahelyteremtést igyekszik segíteni nagyobb hitelezési lehetőséggel”.
A forintot részben azok a félelmek gyengítik, hogy a kormány újabb egyoldalú lépésre készül a devizahitelesek érdekében a bankokkal szemben. Matolcsy György jegybankelnök múlt pénteki parlamenti meghallgatásából az elemzők egy része már azt vélte kihallani, hogy a kabinet a devizahitelek forintosítását tervezi, és ennek érdekében hozzányúlna a jegybanki devizatartalékhoz is.
A félelmeket hétfőn tovább erősítette Orbán Viktor és Varga Mihály. A miniszterelnök a parlamentben arról beszélt, hogy a kormány a lakáshitelesek problémájával foglalkozik első helyen, és érdekükben tovább folytatja a tárgyalásokat a bankokkal, olyan megállapodásra törekedve, amely elismeri, hogy az államnak, a pénzintézeteknek és a hitelfelvevőknek is megvan a felelősségük.
Varga Mihály a fogyasztóvédelmi bizottságban nyilatkozott úgy, hogy a kormány folytatni kívánja azokat a törekvéseket, amelyekkel enyhíteni lehet a devizahitelesek terhein. Egyben jelezte: a kormány keresi annak módját, hogy miként lehet kezelni a kilakoltatási moratóriummal kapcsolatos helyzetet, és ebben – mondta – partnerként tekint az önkormányzatokra. Megjegyezte ugyanakkor, hogy ha a kilakoltatási moratórium a végtelenségig fennmarad, az olyan mértékben kockáztatja a jelzáloghitelek jövőbeli folyósítását, amelynek káros hatásait nehéz felmérni.
A forinttal már tegnap sem bántak kesztyűs kézzel, míg a régió többi devizája szinten maradt, vagy kicsit erősödött hétfőn, addig a magyar fizetőeszköz a reggeli 294 forintról 298-ig gyengült az euróval szemben. A forint tegnapi intenzív gyengülésében leginkább az játszott szerepet, hogy a kormány újra elkezdett a devizahitelesek megsegítéséről beszélni. Egyelőre erről konkrétumokat nem lehet tudni, de azzal, hogy Matolcsy György lett a jegybankelnök, aki ráadásul bizottsági meghallgatásán ugyancsak a devizahitelek nagyon káros voltáról beszélt, felmerülhet a gyanú, hogy a devizatartalékokat valamilyen formában felhasználja a kabinet a helyzet kezelésére. Amíg pedig nem látható biztosan, milyen új gazdaságpolitikai lépések jöhetnek, addig folytatódhat a bizonytalanság a forint piacán – hívják fel a figyelmet az Erste elemzői.
A devizahitelesek esetleges egyoldalú megsegítése, illetve a devizatartalékok erre a célra történő részleges felhasználása mellett gyengítik a forintot a jegybank szervezeti átalakításáról szóló hírek is. Mint arról mi is beszámoltunk: Matolcsy György még miniszterként átírta az MNB alapító okiratát, ezzel nagyobb mozgásteret biztosítva magának, már mint jegybankelnöknek, a személyi kérdésekben, és egyúttal korlátozta az alelnökök jogkörét. Információnk szerint az új jegybanki vezetés komoly tisztogatásra készül, akár az állomány harmadát is lecserélnék, a piaci félelmek szerint viszont így a szakembergárdából fontos emberek távozhatnak, ami akár rendszerkockázati következményekkel, illetve nem megfelelő szintű szakmai döntésekkel is járhat.
Délben a technikai támasznak számító 300-as szintről visszafordult az árfolyam, és lassú ereszkedésbe kezdett. Jelenleg 299 forintot kérnek egy euróért.