Másfél milliárd forint értékű borkülönlegességet nem hozhat forgalomba tokajiként, vagy fajtamegjelöléssel a Tokaj Kereskedőház. Több ezer hektoliter tokaji aszút és szamorodnit lesz kénytelen lédig borként, vagy tokaji megjelölés nélkül kiárusítani az állami vállalat – derült ki egy átfogó vizsgálat nyomán.
Másfél milliárdra becsülhető annak a borkészletnek az értéke, amely a Tokaj Kereskedőháznál lezajlott vizsgálat megállapítása szerint nem kerülhet kereskedelmi forgalomba, vagy nem árusítható tokaji- és fajtamegjelöléssel. Ennyi bizton kijelenthető azt követően, hogy az állami vállalatnál befejezték a mintegy hárommilliárd forint értéken nyilvántartott, nyár elején zárolt borkészlet független szakértői vizsgálatát. Az alapborok jelentős része megfelelt a követelményeknek, ám a kész és palackos boroknak csaknem fele bukott meg, utóbbiaknak több mint kétharmada a legértékesebb, borkülönlegesség kategóriából. A lapunk által megismert független bizottsági jelentés eredménye egyetlen jelzővel minősíthető: katasztrofális.
Alapos vizsgálatnak vetették alá az óriástartályok tartalmát is Móricz-Sabján Simon |
Nyár elején számoltunk be arról, hogy a Tokaj Kereskedőház másfél éve hivatalban lévő vezetése egy amerikai ügylet körül kialakult jogvita kapcsán szembesült azzal, hogy a cégnél a napi rutin része volt a pancsolás. A legjobb esetben csak évjáratokat kevertek, de volt, hogy a fajtákat is, annak ellenére, hogy ezt a szabályok kifejezetten tiltják. Ekkor úgy döntöttek: a társaság, valamint a tokaji név hitelességének megőrzése érdekében a cég raktáraiból egyetlen palack 2013 előtti évjáratú bor sem kerülhet forgalomba, amíg a teljes készlet eredetét nem tisztázzák. A munkával nemrég végzett a Prónay Bence borjogász vezette bizottság, amelynek tagja volt még Bihari Zoltán, a Tokaji Borvidék Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet igazgatója, valamint Szenteleki Károly, a Corvinus Egyetem Biometria és Agrárinformatikai Tanszékének nyugalmazott vezetője.